Česky English
Drobečková navigace

Úvod > České Derby > Historie Českého Derby > 2015 - 2020

2015 - 2019

2015

Do 95. Českého Derby vyslal Josef Váňa v roli trenéra tři koně, kteří sice k největším favoritům nepatřili, přesto se všichni dokázali dostat na dotovaná místa, tedy mezi prvních sedm v cíli. Po takřka ideálním, bezkolizním průběhu dostihu jistě o délku a půl zvítězil hnědák Touch of Genius ze stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových, stájový kolega Tamarind Cove obsadil bronzový stupínek a třetí Váňův kůň Gibb’s Beach skončil sedmý. Na druhé místo se, stejně jako v přípravné Velké červnové ceně prosadil držitel rakouské Velké jarní ceny Oriental Sky, čtvrtý finišoval favorit Aldar, pátý byl francouzský host Parzival a šestý honorář vytěžil juniorský šampión předešlé sezóny Sirius Shine. Josef Váňa získal své třetí vítězství v boji o modrou stuhu, v sedle se svého prvního triumfu nejen v Derby, ale vůbec na klasické scéně, dočkal trojnásobný žokej-šampión Jaromír Šafář. V červenci se Touch of Genius stal čtvrtým držitelem česko-slovenského derby-double a po třetí příčce ze St Leger dokázal zvítězit v EJC Long – vytrvaleckém dostihu nově vzniklého Evropského poháru žokejů. O rok později uspěl i v menším dostihu v Miláně, po rekonvalescenci jako šestiletý přidal na své konto ještě dvě prvenství, mostecký Memoriál Vlastimila Smolíka a první ročník karlovarské Ceny Lokotrans, v níž ukončil dostihovou kariéru a odešel do chovu. 

2016

Kvůli souběhu s fotbalovým MS se 96. České Derby uskutečnilo v horkém čtvrtečním podvečeru a netradiční termín umožnil účinkování řady špičkových žokejů, působících v zahraničí. Jistě o jednu délku se prosadil sázkový druhý favorit, francouzský odchovanec Gontchar, za nímž zbylé stupně vítězů obsadili čeští rodáci: v posledním termínu dohlášená klisna Krasava a hřebec Bonys. Gontchar, který dosavadní kariéru absolvoval ve Francii a toto bylo jeho první tuzemské vystoupení, vyhrál podruhé v životě. Jeho žokej, trojnásobný český šampión Bauyržan Murzabajev se v Českém Derby prosadil poprvé, stejně jako majitel Valentin Bukhtoyarov, zatímco trenér Arslangirej Šavujev odsedlával již svého čtvrtého vítěze nejvýznamnější české klasiky. V St Leger skončil Gontchar druhý a v říjnu ještě obsadil pátou příčku v Prix Chaudenay (Gr.2) v Chantilly. Po více než roční zdravotní odmlce se vrátil na dráhu, nejprve do rovin a následně pod novým trenérem i stájí na překážky, zatím zůstává bez vítězství v nižších kategoriích.

2017

V šokujícím doběhu 97. Českého Derby se prosadil jeden z největších sázkových outsiderů a jediný tuzemský rodák ve startovním poli Joseph (50:1), který v epickém duelu o krátkou hlavu předčil stříbrného z Velké červnové ceny Felixe, o dvě a půl délky zpět třetí finišoval vítěz slovenské Velké jarní ceny George Boole. V koncovce zcela propadli hlavní favorité, jinak hvězdy následujících měsíců a sezón Black Canyon (mj. vítěz Rakouského derby, Velké dubnové ceny, či Velké květnové ceny) a Nagano Gold (vítěz St Leger, druhý v Gr.2 Hardwicke Stakes na mítinku Royal Ascot, osmý v Gr.1 Ceně Vítězného oblouku, druhý v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud, první český vítěz Velké varšavské). Po dvanácti letech druhého triumfu v Českém Derby dosáhl žokej Jiří Palík, trenér Pavel Tůma i majitel a chovatel vítězného koně Jiří Charvát se v nejprestižnějším klasickém dostihu roku dočkali premiérového prvenství. Joseph dosáhl na rychlé dráze druhého nejlepšího času historie Českého Derby 2:29,19. V St Leger se neumístil, v Ceně prezidenta republiky ještě získal třetí místo, ale po další sezóně jeho dostihová kariéra skončila.

2018

Vítězství v 98. Českém Derby překvapivě vybojovala hnědka Blessed Kiss s žokejem Wladimirem Panovem v čase 2:33,52 a stala se po třinácti letech první vítěznou klisnou v nejprestižnějším klasickém dostihu sezóny. Zároveň byla po dlouhých jednadvaceti letech prvním vítězným koněm trénovaným přímo na chuchelském závodišti, kde ji připravoval původem ruský kouč Igor Endaltsev. Blessed Kiss vybojovala (svůj druhý životní) triumf pro svého majitele, kazašského podnikatele Yerbola Baizharkinova v sázkovém kurzu 30:1, v jejím sedle dosáhl premiérové výhry v derby i na českém území žokej Wladimir Panov, ruský rodák, patřící do širší jezdecké špičky v Německu. A právě německý host, sázkový druhý favorit Poldi's Liebling byl největším soupeřem Blessed Kiss a podlehl až po velkém duelu rozdílem krku. O dvě délky zpět získal třetí honorář silným finišem z hloubi pole útočící Mon Cheri, který progres formy o tři týdny později v Bratislavě přetavil ve zisk Slovenského derby. V něm pražská vítězka Blessed Kiss finišovala druhá, nicméně své kvality potvrdila lehkým prvenstvím v zářijovém St Leger a po sezóně byla vyhlášena Nejlepší tříletou klisnou roku. Od další sezóny startuje v Rusku, na závodišti v Pjatigorsku dosáhla tří vítězství.

2019

V 99. Českém Derby se představilo čtrnáct tříletých hřebců a dvě klisny, jako favorit nastupoval na jaře neporažený reprezentant stáje Joly, vítěz karlovarské Jarní ceny i pražské Velké červnové ceny Angkor Wat, druhou šancí u sázejících byl dosud nezvítězivší, stříbrný z Velké červnové a Frankenbergerova memoriálu Pacific Hill. A právě tato dvojice, vedená špičkovými českými žokeji s bohatými mezinárodními zkušenostmi, se po startu, kdy se nikomu nechtělo dopředu, posunula na dvě přední pozice, na nichž vytrvala až do cíle. Filip Minařík v sedle Angkor Wata vzal zodpovědnost za diktování tempa na sebe, Jiří Palík jej s Pacific Hillem následoval. V polovině dostihu měl tento tandem na ostatní několik délek náskoku, po volnější pasáži pak znovu zařadili vyšší rychlost a soupeři už je nedostihli. V závěrečném duelu měl více sil Pacific Hill, útočící ze druhé pozice, který v čase 2:36,08 zvítězil jistě o délku a čtvrt před Angkor Watem, kterého sice mocně stíhal vítěz Velké jarní ceny Ignacius Reilly, ale v cíli zůstal o krk zpět. Pacific Hill dodal třetí vítězství v Českém Derby žokeji Jiřímu Palíkovi, druhé trenéru Radku Holčákovi a již čtvrté majiteli stáje Monte Negro Jiřímu Posádovi. Zároveň se stal druhým vítězem Českého Derby, který do dostihu nastupoval jako nezvítězivší kůň, přičemž tím prvním byl před šesti lety také reprezentant stáje Monte Negro Mister Aviation. Pacific Hill se od životního úspěchu na dráze ze zdravotních důvodů neukázal, ale je v rekonvalescenci a kariéru oficiálně neukončil.

2020

Jubilejní 100. České Derby se kvůli posunu celé sezóny nekonalo v tradičním červnovém čase, ale uskutečnilo se v nejzazším termínu své dlouhé historie, v neděli 6. září. Přesto bylo uspořádáno i s plánovaným slavnostním doprovodným programem, jenž připomněl jeho mimořádnou a bohatou historii a navzdory mnoha nesnázím s konáním letošní sezóny si zachovalo celkovou dotaci dva milióny korun, jež z něj činí nejbohatší rovinový dostih střední Evropy. Na start se postavilo 13 tříletých hřebců a tři klisny, favoritem byl slovenský hřebec Opasan (2,5:1), jenž podobně jako favorit předchozího ročníku nepoznal v dosavadním průběhu sezóny hořkost porážky (lehce vyhrál květnovou Cenu Nadace města Karlovy Vary i červencový pražský Memoriál JUDr. Frankenbergera). Opět v sedle s žokejem Radkem Koplíkem cválal tradičně vzadu pole a v koncovce ukázal svůj drtivý finiš. Po raketovém zrychlení zvítězil jistě o půl délky v čase 2:33,36, svému jezdci přinesl třetí triumf v derby (po slovenském 2006 a rakouském 2019), pro trenéra Jozefa Chodúra a stáj BORMANN se jednalo o dosud největší úspěch a první klasický vavřín. Stejně jako v srpnovém karlovarském Oaks vybojovala druhý honorář klisna německé registrace, avšak s českým realizačním týmem, Vivienne Wells, kterou z čelní pozice vedl dvojnásobný německý žokej-šampión Alexander Pietsch. O čtyři délky za ní pak současně třetí finišovali Troop Commander (který o měsíc později vyhrál Slovenské derby) a Francimor, pětici uzavřel vítěz Velké jarní ceny Rate.