Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > České Derby, opět v červnu, vstupuje do druhé stovky ročníků

České Derby, opět v červnu, vstupuje do druhé stovky ročníkůNejdůležitější a nejprestižnější klasická zkouška české termínové listiny a také nejbohatší rovinový dostih střední Evropy, České Derby, jež se vloni kvůli posunu celé sezóny uskutečnilo až v září, se vrací do svého tradičního červnového termínu. Tuto neděli v Chuchle Areně Praha svede na trati 2400 metrů čtrnáct tříletých hřebců a dvě klisny boj o celkovou dotaci dva milióny korun, z níž vítěz bere rovnou polovinu, honorováno je prvních sedm míst. Patnáct koní je trénováno v tuzemsku a jeden aktér přicestuje z Francie. První z osmi dostihů dne startuje ve 12.30 hodin.

Dostihový den se koná za podpory Jockey Clubu ČR.

Záštitu nad dostihovým dnem převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Projekt spolufinancuje hlavní město Praha.

 

Startovní listiny a časový harmonogram

Favoritem Derby je Hazarder

Roli favorita 101. CPIPG Českého Derby na start ponese vítěz květnového Memoriálu dr. Frankenbergera Hazarder (trenér Pavel Tůma, stáj Dr. Charvát), jehož sedlo obsadí pětinásobný český a sedminásobný španělský žokej-šampión Václav Janáček, který ještě v sobotu večer absolvuje významné dostihy v Madridu a do Prahy přiletí v neděli dopoledne. Druhým favoritem pak je Royal Word (tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov), jemuž se sice nepovedl start ve francouzském Derby, avšak předtím jistě zvítězil ve Velké jarní ceně a v sedle bude mít trojnásobného vítěze Českého Derby Jiřího Palíka. Dalšími horkými kandidáty na čelní příčky jsou premianti přípravných testů z Prahy (Velká červnová cena) a Bratislavy (Starohájské kritérium), Tcheque King (j. Vyhnálek, tr. Török, DS Pegas) a Rex of Thunder (ž. Demo, tr. Demele, Stáj Březová) a pokud dobře zvládne transport z Francie, tak i vítěz menšího dostihu z pařížského Longchamp L'Ienissei (ž. Panov, tr. a maj. Igor Endaltsev).

STARTOVNÍ LISTINA 101. CPIPG ČESKÉHO DERBY

1 – KMOTR (ž. Koplík, tr. Vocásková, stáj Statek Blata Český ráj, 20:1): bronzový z Velké červnové ceny, v sedle vítěz loňského Českého Derby (a také Derby na Slovensku /2006/ a v Rakousku /2019/), svěřenec čtyřnásobné trenérky-šampiónky, zatím čekající na premiérové vítězství v Derby.

2 – SURABAYA (ž. Havelková, tr. V. Chaloupka, stáj Hana Veselá, 30:1): nejvyšší počet dosavadních startů ze všech aktérů (13), poprvé se představí v ČR, ve Francii vyhrála čtyři menší dostihy, trenér vyhrál Čs. Derby už v roce 1987.

3 – GLOBAL MAN (ž. Foret, tr. Luka, stáj Westminster Race Horses, 13:1): březnový vítěz z Francie, čtvrtý z Velké červnové ceny, v sedle vítěz Rakouského Derby (2017), svěřenec trojnásobného trenéra-šampióna, zatím čekajícího na premiérové vítězství v Derby.

4 – RABBIT RED JAZZ (ž. Lukášek, tr. Petrlík, stáj Rabbit Trhový Štěpánov, 35:1): třetí z bratislavského Starohájského kritéria, v sedle mezinárodně úspěšný žokej (mj. vítěz devatenácti klasických dostihů v pěti zemích, vítěz Derby v Polsku (čtyřikrát) a Maďarsku /2020/, polský šampión 2015 a loňský vicešampión Kataru), svěřenec čtyřnásobného trenéra-šampióna, vítěze Slovenského derby (2014).

5 – VERT LIBERTE (ž. Hrouda, tr. Török, stáj DS Pegas, 15:1): vítěz loňského Gerschova memoriálu a druhý z Velké jarní ceny, pokud bude měkčí dráha, jeho šance stoupají, žokej v Derby debutuje.

6 – BESIBERRI (ž. Verner, tr. Luka, stáj Leram, 20:1): druhá ze slovenské Velké jarní ceny, v sedle úřadující český žokej-šampión a vítěz Slovenského derby (2014), svěřenkyně trojnásobného trenéra-šampióna, zatím čekajícího na premiérové vítězství v Derby..

7 – REX OF THUNDER (ž. Demo, tr. Demele, Stáj Březová, 10:1): vítěz tří z dosavadních čtyř kariérních startů, před třemi týdny poutavě triumfoval i ve Starohájském kritériu, preferuje pevnější dráhu.

8 – KAMSSIO (ž. Florian, tr. Luka, stáj Hrubý, 30:1): na kontě zatím jen dva starty ve Francii, polobratr (stejná matka, jiný otec) vítěze St Leger 2019 Ramssia, v sedle předloňský žokej-šampión, svěřenec trojnásobného trenéra-šampióna, zatím čekajícího na premiérové vítězství v Derby.

9 – ZORIYMAN (ž. Zatloukal, tr. Nieslanik, stáj MUDr. Eva Nieslaniková, 35:1): bronzový z Memoriálu dr. Frankenbergera, v sedle švýcarský žokej-šampión (2016), trenér i majitelka čekají na první klasický triumf.

10 – TCHEQUE KING (j. Vyhnálek, tr. Török, stáj DS Pegas, 12:1): vítěz Velké červnové ceny, reprezentant i odchovanec velmi úspěšného majitele a chovatele Jiřího Trávníčka, jemuž se však vítězství v Českém Derby zatím vyhýbá.

11 – DRAGON ARROW (ž. Šafář, tr. Vocásková, stáj 3 hearts, 20:1): druhý z Velké červnové ceny, v sedle trojnásobný český žokej-šampión a vítěz Českého i Slovenského Derby (2015), svěřenec čtyřnásobné trenérky-šampiónky, zatím čekající na premiérové vítězství v Derby.

12 – L'IENISSEI (ž. Panov, tr. a maj. Igor Endaltsev, 8,5:1): nejvzdálenější účastník, z francouzského Chantilly absolvuje 1000km cestu do Prahy, počátkem června vyhrál menší dostih v pařížském Longchamp, žokej (člen širší německé špičky) i trenér zvítězili v Českém Derby 2018. 

13 – MANDARIN (ž. a tr. Janáčková-Koplíková, stáj Bella horse, 25:1): vítěz Memoriálu profesora Michala a třetí z Velké jarní ceny, obstarává premiéru v  Derby pro svou trenérku i stáj.

14 – LOCOMOTIVE (ž. Mazur, tr. Wroblewski, stáj Wieslaw Jakub Kartus, 13:1): druhý z Memoriálu dr. Frankenbergera, výborný tempař, v sedle jedna z žokejských hvězd dne, šestinásobný a úřadující polský šampión, trojnásobný vítěz Polského Derby.

15 – HAZARDER (ž. Janáček, tr. Tůma, stáj Dr. Charvát, 3,5:1): vítěz Memoriálu dr. Frankenbergera, v sedle sedminásobný i úřadující španělský a předtím pětinásobný český šampión, vítěz dvou desítek klasických dostihů v sedmi zemích (dvakrát Derby v ČR /2006 a 2008/, jednou na Slovensku /2016/ a ve Španělsku /2018/), trenér a majitel vyhráli České Derby před čtyřmi lety. 

16 – ROYAL WORD (ž. Palík, tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov, 5,5:1): odchovanec svého majitele, vítěz Velké jarní ceny a účastník francouzského Derby, v sedle trojnásobný vítěz Českého Derby (2005, 2017 a 2019) a vítěz Derby v Polsku (2008), svěřenec trenéra čtyř vítězů Českého Derby a dvou vítězů Derby na Slovensku.

 

Očekávaná představení starších hvězd

Také další dostihy nedělního derby-dne nabídnou skvělou podívanou. V 18. Tattersalls Mile se rýsuje duel excelentních mílařů, loňský triumf obhajuje Ignacius Reilly a jeho vyzývatelem bude dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy Torque Power. Jako nejvážnější adept triumfu v 17. Sprinterské ceně Jockey Clubu ČR nastoupí suverén loňského EJC Million Politicum a v 62. Zlatém poháru společnosti Tipsport poutají největší pozornost vítězka Memoriálu Vlastimila Smolíka Faliraki, mezinárodně úspěšný supervytrvalec Cacophonous a předloňský držitel Klasické trojkoruny na Slovensku Arcturus.

Celý program odstartuje první z pětice dostihů tradičního celoročního seriálu Fitmin Cup pro dvouleté koně českého chovu a po něm již přijdou postupně na řadu všechny dostihy nejvyšší kategorie. V závěrečné části odpoledne (po Českém Derby) se uskuteční vyrovnaný vytrvalecký handicap Cena Ticketlive, druhý ročník Memoriálu Tomáše Šatry, Cena EBF pro nezvítězivší tříleté koně a také exhibiční, v Praze premiérové dostihové představení shetlandských pony.

 

Základní údaje:

Datum: neděle 27. června
Areál otevřen: od 10.30 hodin
První dostih: 12.30 hodin
České Derby: 14.35 hodin
Poslední dostih: 16.30 hodin
Počet dostihů: 8
Vstupné: 280 Kč – celý ceník
Parkovné: 100 Kč
Vstupenky online: TICKETLIVE

Více informací o celém dni