Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > EJC Zájem ze sedmi států a kompletní česká špička

EJC Zájem ze sedmi států a kompletní česká špička



Už za necelé dva měsíce se v pražské Velké Chuchli uskuteční druhý ročník European Jockey’s Cupu. Jeho součástí bude všech devět dostihů vypsaných na 24. září, ovšem největší pozornost poutá čtveřice zkoušek kategorie listed, jejichž účastníci si rozdělí celkem 3.400.000 korun.

Adepty na úspěch v těchto dostizích známe už od minulého týdne, protože 21. červenec byl prvním termínem přihlášek. Na nich se sešli koně připravovaní hned v sedmičce států (Česko, Francie, Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko, Srbsko), přičemž z domácí špičky neschází v podstatě nikdo. Z dvacítky nejlepších starších koní podle průběžného handicapu totiž chybí pouze sprinteři Mikesh a Prince Orpen, pro něž jsou všechny vypsané dostihy příliš dlouhé, a kariéru už ukončivší Donn Halling. Konfrontaci se špičkou klasického ročníku pak slibují přihlášky pěti v průběžném handicapu nejvýše postavených tříletků.

Vrcholem poslední zářijové soboty bude EJC MILLION (1400 m), který se může pyšnit dotací 1.600.000 korun. To je pro srovnání přesně čtyřikrát tolik, než kolik činí dotace Velké ceny Prahy a Velké ceny českého turfu, což jsou letos kromě dostihů zařazených do European Jockey’s Cupu nejlépe dotované dostihy otevřené starším koní. Na jeho přihláškách nechybí nejlepší čtveřice z loňské edice dostihu, když vítězství bude obhajovat Dashing Home, kterému se ale letos příliš nedaří. Trenér Arslangirej Šavujev nicméně přihlásil ještě tři své svěřence, z nichž si zmínku rozhodně zaslouží o derby dnu v Česku vítězně debutující Arif. Ten koncem června o krk předstihl loni druhého Chardonney Tchequa, který při vstupu do sezóny získal rekordní čtvrté vítězství ve Velké květnové ceně. Ještě o rok starší, tedy devítiletý, je jeho polobratr Shamalgan, který se může pochlubit bezesporu největšími úspěchy z pětadvacítky přihlášených koní. V Miláně totiž zvítězil v dostihu nejvyšší kategorie Gr.1 a na kontě má i bronz z francouzské Velké jarní ceny. Letos se na dráhu vrátil poté, co v předchozích dvou sezónách plnil roli plemeníka, a druhým místem v Bratislavské míli dokázal, že když má to nejlepší za sebou, stále se s ním musí počítat. Třetí příčku bude obhajovat Sign Of The Zodiac a čtvrtou naposled ve Francii vítězný Phu Hai.

Další reprezentant stáje Leram Sinbad letos rovněž zvítězil ve Francii a vlastní tamní handicap přes 40 kilogramů, což je známka vysoké kvality. Dalším svěřencem Václava Luky je ve sprintu o derby dnu stejně jako loni vítězný Nine Ou Four, který by měl v polovině srpna absolvovat svou premiéru na black-type scéně, když figuruje na přihláškách berlínského sprintu se statusem listed. Mezi jeho soupeři by za dva týdny měl být také Father Frost, pro něhož je distance 1400 metrů ideální parketou, přičemž posledně v bratislavské kilometrové Ceně Mysa marně stíhal Efily. Tříletá svěřenkyně Zdena Koplíka tak ovládla oba slovenské sprinterské vrcholy, protože přemožitele nenašla ani na mítinku Turf Gala. Ze zástupců klasického ročníku si pozornost zaslouží také vítěz obou exfederálních Velkých jarních cen Lagaro, který sice posledně výsledkově neuspěl v listed v Saint-Cloud, ale vzhledem ke ztrátě necelých pěti délek na vítěze předvedeným výkonem rozhodně nezklamal.

Z devíti zahraničních přihlášek na prvním jméně jmenujme Poet’s Rocka. Ten je sice v majetku prezidenta Jockey Clubu ČR Jiřího Charváta, ovšem o jeho přípravu se stará ve Francii Jean-Michael Lefebvre. Naposled se na dráze ukázal koncem června, kdy se v Maisons-Laffitte zbavil přívlastku nezvítězivší. Mnichovský trenér Michael Figge přihlásil tříletou Night Flair. Ta zvítězila na prestižním jarním mítinku v Baden-Badenu a následným třetím místem v kategorii B na dráze v Saint-Cloud naznačila, že může jít ještě nahoru. V Rakousku působící trenérka Živa Prunk do Chuchle směřuje Pretoriana a Zwegata, přičemž dříve jmenovaný posledně ztrácel na Efily pouhou hlavu. V rakouském Ebreichsdorfu je připravován také Culdaff, který ve sprintu na mítinku Turf Gala obsadil třetí příčku. Ještě hůře jsou čitelní svěřenci srbské trenérky Anjelky Mihajlovské Black Monk a Ground Control, ovšem odepisovat je nelze, když tříletý Ground Control vlastnil loni v Anglii solidní rating 86 liber. Zahraniční konkurenci dotváří svěřenkyně trenéra Pavla Kalaše Living Colours a Rockfield Last, které jsou platnými členkami slovenských jedničkových dostihů.

Do EJC MIDDLE (1800 m) se sešlo 21 přihlášek, ovšem čtveřice Approcaillist, Arif, Chardonney Tcheque a Shamalgan je hlášena rovněž do EJC Millionu. Chybět by nicméně neměl obhájce vítězství Tamarind Cove, který zásluhou třetího místa v Miláně získal status black-type a ještě hodnotnější výkon podal následně v Chantilly, když ve výborně obsazeném dostihu kategorie Gr.3 obsadil čtvrtou příčku. Naposled zvítězil v Bratislavské míli, takže v posledních třech středoevropských startech nepoznal přemožitele. V loňské edici dostihu mu až po boji o půl délky podlehlAldar, ale ten se od té doby na dráze neukázal. Zato další svěřenec Arslangireje Šavujeva Aldzarb na hluboké půdě v Bratislavě lehce stylem start-cíl ovládl právě na distanci 1800 metrů konanou Cenu Scottish Rifla. Velkou soupeřkou pro Tamarind Cova by ale měla být především Dumnonia, která ho začátkem května dokázala v milánském listed porazit, přičemž vybojovala druhé místo. K tomu, aby black-type umístění získala také ve Francii, jí posledně chybělo jen ¾ délky. Z klisen si pozornost zaslouží i v posledních čtyřech startech neporažená Dally Hit. Ze zástupců klasického ročníku poutá největší pozornost třetí ve slovenské Velké jarní ceně i Českém derby Bonys, jehož parketou by měly být právě dostihy do dvou kilometrů.

Ze zahraničí doputovala dvojice přihlášek. Trenér Michael Figge do Chuchle směřuje Miss England, jejíž aktuální německý handicap 74 kilo sice neoslní, ovšem v nedávné minulosti ukázala podstatně více. Vždyť na podzim finišovala v německé Ceně zimní královny na 2 délky od vítězky vzdáleném pátém místě a její handicap tehdy atakoval hranici 90 kilogramů. V Rakousku trénovaná česká odchovankyně Viva Lea obsadila o bratislavském derby dnu blízké šesté místo v Ceně Pat’s Music, což jí do okruhu favoritů neřadí.

Vůbec nejkvalitnější konkurence se sešla na přihláškách EJC LONG (2600 m). Mezi šestnácti přihlášenými koňmi se totiž nachází trojice, která dokázala zvítězit v black-type dostihu. Svěřenec Arlangireje Šavujeva Meandre je zřejmě vůbec nejlepším koně, který kdy startoval na českých drahách. Během své kariéry totiž zvítězil ve čtveřici dostihů kategorie Gr.1. Od jeho posledního úspěchu na nejvyšší scéně už sice uplynuly bezmála tři roky, ale letos ve francouzských listed obsadil třetí a čtvrté místo, takže stále má co nabídnout. V bratislavské Velké ceně Slovenska navíc dokázal zvítězit, přičemž porazil loňského vítěze St. Legeru Italiano Autora. Ten se od zmíněného úspěchu objevuje pouze na středoevropských drahách a v posledních dvou startech nenašel přemožitele, když shodně stylem start-cíl zvítězil v českém i slovenském Zlatém poháru. Naopak posledním středoevropským startem Trip To Rhodose je vítězství ve Velké ceně Slovenska 2015 a v Česku se nepředstavil už od roku 2013. Počínaje tímto rokem ale v každé sezóně dokázal zvítězit v kategorii listed, což je velice hodnotná bilance, přičemž letošní kvótu naplnil už v květnu v Miláně.

Vítězství bude obhajovat Touch Of Genius, jemuž k získání statusu black-type chyběla koncem května v Miláně pouhá hlava. V jeho letošních plánech je i největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe. V něm před pěti lety obsadila druhou příčku Shareta, která je pravou sestrou dalšího svěřence Josefa Váni Shaywana. Ten zahájil kariéru teprve letos a zaujal především lehkým triumfem v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Protože tradiční komparační vrchol Velká cena českého turfu je v termínové kolizi se St Legerem, měla by právě EJC Long nabídnout první srovnání elity starších vytrvalců se tříletými. Těch na přihláškách nalezneme šest včetně vítěze Českého derby Gontchara, který má na kontě také čtvrté místo z francouzského listed, a nejlepšího z jeho slovenské analogie Timekeepera. Rakouská Matidia ještě koncem červa zvítězila v angickém Windsoru, a i když její tamní rating 70 liber by na boj o nejvyšší příčky stačit neměl, může jít ještě nahoru.

Součástí European Jockey’s Cupu je také 80. LOKO TRANS Gerschův memoriál (1400 m), tedy nejbohatší dostih pro dvouleté v rámci letošní sezóny. Na jeho přihláškách nalezneme 27 jmen, mezi nimiž nechybí aktuální lídr ročníku Zock, který o derby dnu jistě zvítězil v Simsonově ceně. O pár dní později v Bratislavě vítězně debutoval Dominique, přičemž důvodem pro jeho zapamatování je především skutečnost, že je polobratrem na black-type scéně úspěšných My Old Husbanda a Dumnonie. Kvalitními původy se můžou pochlubit i další přihlášení koně, o jejichž kvalitách ale více napoví další průběh sezóny. Kromě Česka přišlo nejvíce přihlášek z Polska, kde jsou připravováni Golden Glider a Velnelis. Slovenský trenér Michal Ročák zase do Chuchle směřuje Small Whiskey.