Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Favoritem Westminster Českého Derby je bělouš San Sebastian

Favoritem Westminster Českého Derby je bělouš San SebastianČeské Derby ještě nikdy nevyhrál kůň bílé barvy, ale nadcházející neděle to může změnit: po triumfu v CONSEQ Velké jarní ceně je hlavním uchazečem o vavřínový věnec s modrou stuhou bělouš San Sebastian. Nejprestižnější dostih roku, 104. WESTMINSTER České Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč, 3l. hř. + kl.), odstartuje jako sedmý bod nedělního scénáře v Chuchle Areně Praha. Celý program tradičně nabízí i další tři dostihy nejvyšší kategorie a začíná ve 14 hodin, přičemž areál závodiště bude otevřen již v pravé poledne.

Dvanáct hřebců a čtyři klisny se v 17.20 hodin seřadí do startovních boxů, aby rozhodli stý čtvrtý ročník nejdůležitější klasické zkoušky tuzemské sezóny. Favorizovaný bělouš San Sebastian se letos představil pouze jednou, avšak bylo to představení triumfální, neboť svěřenec Luboše Urbánka jistě opanoval CONSEQ Velkou jarní cenu. Do sedla premianta prvního dílu Klasické trojkoruny se vrací devítinásobný španělský šampión Václav Janáček, jenž jej vedl už při loňském vítězném debutu v ARQANA Gerschově memoriálu. Stáj Lokotrans majitele Karla Jalového, jež je i chovatelem San Sebastiana, už vyhrála Derby na Slovensku a ve Švýcarsku, ale domácí modrá stuha jí zatím ve sbírce chybí. 

Hned čtveřici svěřenců posílá na start nejúspěšnější trenérka jarní části sezóny Ingrid Janáčková Koplíková: trojice Fine Anyway (vítězka CPIPG Velké červnové ceny), Black Gangster (pátý z CONSEQ Velké jarní ceny) a Gabon (vítěz slovenské Velké jarní ceny) reprezentuje stáj majitele FK Mladá Boleslav Josefa Dufka, bronzový z CONSEQ Velké jarní ceny Sun Project představí barvy nově vzniklé stáje DuKaKu Racing. Kvarteto disponuje silným žokejským obsazením (španělští šampióni Ricardo Sousa, jenž České Derby ovládl vloni s Abhou, a Borja Fayos, dvojnásobný vítěz Českého Derby Jiří Chaloupka a dvojnásobný a úřadující domácí šampión David Liška), otázkou však je, zda se ještě nezmění, protože po úterním zdravotním škrtu King Warriora je momentálně mimo sestavu jezdecká jednička trenérky Koplíkové Tomáš Lukášek.

Ať tak či onak, žokejskou superstar Derby povolal do Prahy nový hlavní sponzor, jehož reprezentant Naughty Peter letošnímu Derby dodává mezinárodní rozměr. Hnědáka stáje Westminster Race Horses, kterého trénuje loňský vicešampión polských trenérů a aktuální lídr žebříčku Maciej Jodlowski, totiž povede vítěz předloňského Epsom Derby, britský žokej s více než 1500 triumfy na kontě Richard Kingscote. Naughty Peter je paradoxně českým odchovancem, jelikož se narodil v napajedelském hřebčíně, poslední dva starty, byť v menších dostizích ve Varšavě a Vratislavi, suverénně vyhrál a pokud zvládne zregenerovat po dlouhé cestě z polské metropole, může být pro domácí soupeře nebezpečným konkurentem.

Dalšími aktéry budou progresivní vítězka Starohájského kritéria Eskadra Zero, první čtyři z květnového Memoriálu JUDr. Frankenbergera Cheeky Boy, Pirlo (v sedle s dalším skvělým žokejem, šestinásobným polským šampiónem Szczepanem Mazurem), Niamey (poběží teprve třetí životní dostih a pojede ji jediná žena v poli, její trenérka Vendula Korečková) a Prometheus (polobratr vítězky Českého Derby 2022 Queen of Beaufay), umístění z Velké červnové ceny Queen's William (s nejmladším jezdcem na startu, sedmnáctiletým žákem Tomášem Romanem), Sambany a Zirconne, stájová kolegyně favorita dostihu, čtvrtá ze slovenské Jarní ceny klisen Witch In Pink a vítěz listopadového Pražského zimního favorita Maxmilián, který však na jaře loňské ambice nepotvrdil.

Samotnému Českému Derby předchází špičkový rámcový program s řadou mezinárodně úspěšných účastníků. Ve 20. Sprinterské ceně Galerie Cermak Eisenkraft bude už o třetí triumf v tomto dostihu usilovat osmiletý valach Worth Choice, jeho o rok mladší mnohonásobný soupeř Jir Sun tentokrát zamíří do 21. Tattersalls Mile a ve vytrvaleckém 65. Zlatém poháru Prima CNN, konaném zároveň jako memoriál nejúspěšnějšího českého žokeje historie Filipa Minaříka, na čistý hattrick zaútočí šestiletý hrdina posledních dvou ročníků a čerstvý držitel Velké ceny Slovenska Rex of Thunder.

Úvodní položkou Cenou výživových programů Fitmin bude zahájen už třináctý ročník chuchelského seriálu Fitmin Cup pro dvouleté koně českého chovu, a tak se letos poprvé v Praze představí i dostihoví junioři. Atraktivní podívanou pak slibují i Cena EBF pro tříleté nezvítězivší koně a vyrovnané handicapy Memoriál Tomáše Šatry a Cena CPI Property Group.

V doprovodném dění bude připravena zábavná zóna Hitrádia City (mj. malování na obličej, pukec, jenga věž, kolo štěstí ad.), ražba pamětních mincí či prodej klobouků Děti do 15 let mají na chuchelské dostihy vstup zdarma a pro ty jsou určeny např. jízdy na ponících (14:00 až 16:00), venkovní hřiště, dětský koutek Hříbátka v přízemí tribuny, tvoření pískem, dílničky a workshopy nebo oblíbené ukázky králičího hopu.

V infostánku v přízemí tribuny jsou k dostání nejen suvenýry, ale také výpravná publikace o historii Českého Derby "Dostihy o modrou stuhu" a nově i další knižní novinka “Malý ilustrovaný průvodce koňskými dostihy”, která čtenáře zábavnou formou seznamuje se základními pojmy dostihového sportu.

Společnost Tipsport pro své klienty již zveřejnila sázkovou nabídku na nedělní den, přímo na závodišti pak může sázet každý návštěvník starší osmnácti let, aniž by se musel registrovat.

Areál Chuchle Areny bude otevřen od 12 hodin a návštěvníkům doporučujeme naplánovat si včasný příjezd, aby nepřišli o úvod odpoledne. K dispozici je parkoviště o kapacitě 500 aut, z veřejné dopravy lze využít vlakového spojení (S7), autobusů (244 ad.) i přívozu (P4).

Více o akci ZDE