Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Favoritem Velké jarní ceny je Showpower

Favoritem Velké jarní ceny je ShowpowerDostihová sezóna v Chuchle Areně Praha nabídne v neděli 12. května první ze svých nejvýznamnějších vrcholů: jako hlavní bod programu se poběží 103. CONSEQ VELKÁ JARNÍ CENA (listed, 1600 m, 550 tis. Kč), první díl tzv. Klasické trojkoruny pro tříleté hřebce a klisny. Také druhý nedělní dostih nejvyšší kategorie, 38. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, je určen tříletým koním a patří mezi hlavní přípravné testy pro červnové České Derby. Celkem se uskuteční osm dostihů, první z nich startuje ve 13 hodin.

Jasným favoritem 103. CONSEQ Velké jarní ceny je vítěz dubnové Velké ceny Trdelnik.com-Memoriálu prof. Michala Showpower, jehož stáj Statek Blata Český ráj má v dostihu tři reprezentanty a trenérka Ingrid Janáčková Koplíková nasedlá dokonce polovinu z desetičlenného startovního pole. Showpower už dvakrát ukázal tuzemským soupeřům svou sílu a v ČR drží čisté konto: v Mostě lehce vyhrál říjnovou Cenu zimního favorita a před třemi týdny na pražské dráze jistě opanoval také již zmíněnou Velkou cenu Trdelnik.com. Kromě toho má na kontě čtyři vystoupení ve Francii, kde třikrát dosáhl na dotované umístění. V jeho sedle bude, stejně jako minule, žokej Tomáš Lukášek, jenž má spolu s trenérkou velké šance na završení klasického hattricku, neboť o minulém víkendu zvítězili v mostecké Jarní ceně klisen s Vermelho a bratislavské Velké jarní ceně s Gabonem (rovněž zástupcem stáje Statek Blata Český ráj, patřící majiteli FK Mladá Boleslav Josefu Dufkovi).

Další dvojice Statku Blata Český ráj Black Gangster (ž. Liška) a Sun Project (ž. Zatloukal) se, po řadě umístění z francouzských testíků nezvítězivších koní, předvede ve střední Evropě poprvé, místní premiéru si odbude i lednový vítěz z Cagnes-sur-Mer Welcome Charly (ž. Foret), hájící barvy stáje Jana Fialová, stejně jako premiantka Jarní ceny klisen Vermelho. Pátým Janáčkové Koplíkové svěřencem je nositel populárního jména Zabyak (ž. Línek, stáj Joly), který v říjnu upoutal dvanáctidélkovým triumfem mezi nezvítězivšími v Mostě, avšak dalšími výsledky na velké ambice nenavázal.

Druhou polovinu kandidátů vedou San Sebastian (ž. Laube, tr. Urbánek, stáj Lokotrans), jenž poutavě debutoval vítězstvím v zářijovém ARQANA Gerschově memoriálu a jako jediný z aktérů letos ještě nestartoval, a držitel titulu Nejlepší dvouletý hřebec 2023, suverén listopadového Pražského zimního favorita Maxmilián (ž. Chaloupka, tr. Petrlík, stáj/chovatel Rabbit Trhový Štěpánov). Ten je jedním z trojice tuzemských rodáků, dalšími takovými účastníky jsou stájoví kolegové Crescendu (ž. Palík, tr. Brož, stáj/chovatel DAR horse/Acton) a Aaron (žk. Roman).

Jedinou ženou ve startovním poli bude jezdkyně Sabina Mokrošová, někdejší dvojnásobná amatérská šampiónka, která před necelým měsícem v sedle Koně roku 2023 Ponntose vyhrála milánskou Premio Certosa kategorie Listed, čímž se stala první Češkou zvítězivší v dostihu s tzv. black-type statusem, a minulou sobotu v Mostě zvítězila třikrát, a docílila tak prvního hattricku své kariéry. Jejím partnerem ve 103. CONSEQ Velké jarní ceně bude svěřenec úřadujícího trenéra-šampióna Miroslava Nieslanika Moraliste (stáj MUDr. Eva Nieslaniková).

Trenérka Ingrid Janáčková Koplíková a žokej Tomáš Lukášek byli nejúspěšnějšími protagonisty prvního měsíce letošní sezóny a mají favorita také pro 38. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2200 m, 150 tis. Kč). Je jím lehký premiant zdejší dubnové Ceny PP Asset Management King Warrior, reprezentující stáj Petra Čapková.

První dva nedělní dostihy jsou vyhrazeny tříletým nezvítězivším koním a další čtyři položky jsou handicapové testy, přičemž jedním z nich odstartuje už jednadvacátý ročník chuchelského seriálu Hipospol Cup pro žákovské a mladé jezdce.

Společnost Tipsport pro své klienty již zveřejnila sázkovou nabídku na nedělní den, přímo na závodišti pak může sázet každý návštěvník starší osmnácti let, aniž by se musel registrovat.

Doprovodný program je tradičně koncipován směrem k nejmladším návštěvníkům, ti do 15 let mají vstup zdarma. Od 13 do 15 hodin se děti mohou svézt na ponících, uvidí oblíbený králičí hop, k dispozici jsou jim venkovní herní plocha s atrakcemi i krytý dětský koutek Hříbátka.

V infostánku v přízemí tribuny jsou k dostání nové suvenýry a také výpravná publikace o historii Českého Derby "Dostihy o modrou stuhu". 

Areál Chuchle Areny bude otevřen od 11 hodin, vzhledem k dobré předpovědi počasí návštěvníkům doporučujeme naplánovat si včasný příjezd. K dispozici je parkoviště o kapacitě 500 aut, z veřejné dopravy lze využít vlakového spojení (S7), autobusů (244 ad.) i přívozu (P4).

 

Více o akci ZDE