Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Letní dostihový den: vyjde nová hvězda?

Letní dostihový den: vyjde nová hvězda?V sobotu 13. července se uskuteční jediný dostihový den letních prázdnin v Chuchle Areně Praha. Jde o sedmý z letošních třinácti termínů, který také symbolicky přepůlí metropolitní sezónu. Vrcholem programu je 45. Cena Latiny, z jejíhož desetičlenného pole zatím žádná kandidátka dosavadními výsledky vyloženě nevyčnívá, avšak nelze vyloučit, že tato tradiční zkouška tříletých klisen objeví pro druhou polovinu roku jméno nové hvězdy klasické scény. Tříleté mílařky totiž mají své jarní vrcholy za sebou a na scénu se dostávají potenciální vytrvalkyně, jež se dosud pohybovaly v nižších výkonnostních patrech.

Cena Latiny (I. kat., 2200 m, 150 tis. Kč), pojmenovaná po skvělé dostihové i chovné klisně, testuje výkonnost tříletých klisen tři týdny před klasickým Oaks, které se první srpnovou neděli poběží v Karlových Varech. Na start míří desítka adeptek, z nichž osm je do Oaks přihlášeno. Favoritkou je svěřenkyně zkušené chuchelské trenérky Ivany Pejškové, čtvrtá z loňské Ceny zimní královny Quiera. Vloni v září na pražské dráze snadno triumfovala mezi nezvítězivšími, naposledy se postavila starším soupeřům ve trojkovém handicapu počátkem června v Mostě a obsadila druhé místo. Hájí barvy stáje trenérčina zetě Marka Šimáka, jenž je nejen majitelem, ale i chovatelem irské rodačky. Její sedlo poprvé obsadí zkušený žokej Jiří Chaloupka.

Na výhry ve III. kategorii budou navazovat Our Last Angel, která se prosadila před osmi týdny v Praze, a Fabiola Hill, jež se po příchodu z Francie uvedla na konci června triumfem v Karlových Varech. K teprve druhému životnímu vystoupení se chystá Elsa Lucia, která při červnovém mosteckém debutu ukázala slibný finiš, jímž mezi nezvítězivšími vrstevníky obsadila čtvrtou příčku.

V poli budou i tři české odchovankyně Zoja Top, Owidie a Inovace, jejíchž matky ve svých kariérách právě Oaks vyhrály: Rabbit Zamindar a Orphen opanovaly tuzemskou dámskou klasiku v letech 2009 a 2011, Ines triumfovala ve slovenském ekvivalentu v roce 2015.

Sestavu doplňují River Dawn s Rabbit Eagles, jež se potkaly už v dubnovém Deylově memoriálu, v němž se neumístily, a Tented Camp, která na jaře na delších tratích ve Francii nezačala kariéru úplně špatně, ale červnový přesun na tuzemské dráhy zatím výsledkové zlepšení nepřinesl.

Rámcový program nabízí pestrou paletu pěti atraktivních handicapových dostihů od druhé po pátou výkonnostní kategorii, na sprinterských, středních i vytrvaleckých vzdálenostech, dále také dostih dvouletých koní a pokračování seriálu CONSEQ Group pro koně českého chovu.


LATINA, po Masis z La Legion, 1977–2001: napajedelská odchovankyně, dcera legendárního Koně XX. století Masise. Vynikající dostihová i chovná klisna, jako tříletá neprohrála jediný ze šesti startů. Triumfovala ve třech klasických dostizích: Čs. Derby (první vítězství v tomto dostihu pro žokeje Vlastimila Smolíka), Oaks a St Leger a také v silně obsazené Ceně Prahy na mezinárodním mítinku v Budapešti. Byla zvolena Koněm roku 1980 – bez jedné desetinky třiadevadesáti procenty hlasů, což je dodnes rekord této ankety. Jak skvělá byla Latina na dráze, tak znamenitě si vedla také v chovu. Na svět přivedla devět potomků a všichni alespoň jednou zvítězili. Dva vyhráli v klasických dostizích (Latinka – Jarní cena klisen a Lancelot – Čs. Derby, St Leger) a další se stal Koněm roku (Latén). Před deseti lety její prapravnuk Love Me opanoval Slovenské derby.


Doprovodné dění je tradičně koncipováno směrem k nejmladším návštěvníkům, ti do 15 let mají vstup zdarma. Od 14 do 16 hodin se děti mohou svézt na ponících, uvidí oblíbený králičí hop, k dispozici jsou jim venkovní herní plocha s atrakcemi, tvořivé dílničky i krytý dětský koutek Hříbátka.

V infostánku v přízemí tribuny jsou k dostání nejen suvenýry, ale také výpravná publikace o historii Českého Derby "Dostihy o modrou stuhu" a nově i další knižní novinka “Malý ilustrovaný průvodce koňskými dostihy”, která čtenáře zábavnou formou seznamuje se základními pojmy dostihového sportu.

Společnost Tipsport pro své klienty již zveřejnila sázkovou nabídku na nedělní den, přímo na závodišti pak může sázet každý návštěvník starší osmnácti let, aniž by se musel registrovat.

Areál Chuchle Areny bude otevřen od 12 hodin, k dispozici je parkoviště o kapacitě 500 aut, z veřejné dopravy lze využít vlakového spojení (S7), autobusů (244 ad.) i přívozu (P4).

 

Více o akci ZDE