Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Vrcholy celé v růžové barvě

Vrcholy celé v růžové barvěJedenáctá kapitola letošní metropolitní sezóny v Chuchle Areně Praha nabídla ve svém programu hned tři dostihy nejvyšší kategorie a ve všech se prosadili koně, jejichž žokejové na sobě měli růžové dresy. V barvách stáje Lokotrans dvakrát triumfoval pětinásobný český a osminásobný španělský šampión Václav Janáček, jedno vítězství si před odletem na zimní angažmá do Kataru v dresu stáj Statek Blata Český ráj připsal Tomáš Lukášek.

V 87. ARQANA Gerschově memoriálu (I. k., 1400 m, 135 tis. Kč, 2letí) nečekaně skvěle debutoval vlastní odchovanec Lokotransu San Sebastian a v jeho sedle Václav Janáček zaznamenal své jubilejní 1400. rovinové vítězství. Favoritkou dostihu byla držitelka Simsonovy ceny Dantawi, nicméně finišovala třetí, když se před ni dostala perspektivní Nuda Veritas.

Druhý plný zásah se svěřencem Luboše Urbánka už byl v podání Václava Janáčka očekávanější (docílil jím už 256. double), v cíli nejdůležitější srovnávací zkoušky tříletých a starších vytrvalců 45. RENOMIA Velké ceny českého turfu (Listed, 2400 m, 550 tis. Kč) po boji o krk před úřadujícím Koněm roku Gasparinim byl dříve vítěz nedávného St Leger, celkově potřetí letos, v Praze i v kariéře triumfující Magic Merlin. Překvapením bylo o dvě délky dále třetí místo jednoho z outsiderů Alzira.

Dostihem s nejvyšší dotací dne byl 8. LERAM Million (Listed, 1400 m, 600 tis. Kč, 3letí a starší), test, který se do termínové listiny vrátil po roční pauze. Triumf stylem start-cíl mě na dosah premiant červnové Sprinterské ceny Gallanticus, ale v závěru jej o tři čtvrtiny délky zdolal vítěz dalšího rámcového dostihu derby-dne Tattersalls Mile, a před třemi týdny stříbrný ve Velké ceně Prahy CK Martin Tour, tříletý Shahbandar. Svěřenec Ingrid Janáčkové vyhrál v novém rekordu dostihu 1:23,22 podruhé v životě a žokej Tomáš Lukášek se v listině vítězů tohoto dostihu, který byl v letech 2015 až 2021 vrcholem Evropského poháru žokejů, stal prvním českým žokejem. O půl délky třetí pak skončil stříbrný z mostecké Svatováclavské ceny Caucasian.

V rámcovém programu dvakrát zvítězila vedoucí jezdkyně dámského šampionátu BoKaBau Ladies' Cup Alena Plimlová a třetím kariérním doublem zvýšila svůj náskok aktuálně na tři výhry.

Součástí bohatého programu byla i Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví za podpory Magistrátu hlavního města Prahy, mezinárodní utkání žákovských a amatérských jezdců, jehož vítězkou se stala česká zástupkyně Anna Lebdušková.

Výsledky