Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > České Derby

České derby

Radost z výhry DerbyTato sportovní a společenská událost se v Praze-Velké Chuchli koná každoročně v poslední červnové dekádě. Je absolutním vrcholem dostihového kalendáře, má status zkoušky, významově převyšující nejen ostatní zápolení první kategorie, ale i ostatní čtyři klasické dostihy. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie a vystaví mu tu nejlepší možnou vizitku k pozdějšímu zařazení do chovu. Pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout. Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých koní – Velkou jarní cenou a St. Leger – tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. V naší historii se jí zatím dokázalo okrášlit sedm plnokrevníků (1947 Panoš, 1954 Symbol, 1956 Blyskač, 1988 jediná klisna Arva, 1996 Glowing, 2001 Tribal Instinct a 2009 Age of Jape). Dotace (celkový součet cen v dostihu) činí 2,000.000 Kč, čímž je České Derby nejbohatším klasickým dostihem střední Evropy a patří k regionálně nejbohatším dostihům vůbec.

Proč je derby tím, číM je...

Derby je nejprestižnější zkouška, které se dostihový kůň může zúčastnit jen jednou v životě, a to když je tříletý. Už samotný start v něm je majitelským a trenérským cílem, jemuž se podřizuje veškeré snažení. Mít koně v Derby je sen. A když se splní, teprve začíná poslední díl cesty na dostihový Olymp.

První ročník originálního Derby se konal přesně 4. května 1780. Nedaleko Londýna ležící lázně Epsom se rok předtím staly dějištěm dostihu pro tříleté klisny Oaks (uspořádaného na počet výroční svatby Lorda Derbyho a dcery vévody z Hamiltonu Alžběty) a po velkém úspěchu byl o rok později, po vzoru severoanglického St Leger, uspořádán dostih pro tříleté klisny i hřebce. Epsom Derby, dostih o více než sto let starší než první novodobá olympiáda, je základní zkouškou pro tříleté hřebce a klisny na tradiční trati jedné a půl míle (byť se první čtyři ročníky odběhly na vzdálenost jedné míle) a stalo se vzorem všem svým jmenovcům po celé planetě. V letech 1915 až 1918 se kvůli válečným událostem dostih konal v Newmarketu pod názvem New Derby Stakes. Význam Derby vystihl v jednom ze svých mnoha expresivních citátů i slovutný italský chovatel minulého století Federico Tesio: „Ať už se stane cokoliv, o budoucnosti plemene anglický plnokrevník bude rozhodovat kus klacku – cílový mezník na dráze v Epsomu.“ Jeho vítěz získává originální trofej, vavřínový věnec s modrou stuhou (odtud také jiný název pro Derby Blue Riband).

Derby do svých slovních zásob začlenili komentátoři všech druhů sportů a dnes se s tímto výrazem, jakožto důležitým vypjatým zápasem dvou hráčů či družstev, většinou blízkých si geograficky, setkáme všude. Leckdo o dostihovém sportu tuší pouze, že existuje, přesto téměř každý užívá jedno slovo, které do slovníků mnoha jazyků dodal právě královský sport nejrychlejších koní.

Nicméně, např. mezi Spartou a Slávií se nemuselo konat derby, ale bunbury… Při založení dostihu jej totiž bylo nutno pojmenovat. Adepti byli dva: 12. Earl z Derby Edward Smith-Stanley a Sir Charles Bunbury a podle legendy o názvu dostihu rozhodl los mincí. Peníz padl jak padl, ale Sir Bunbury nemusel dlouho smutnit, protože první ročník Derby vyhrál právě jeho ryzák Diomed, který tehdy získal výhru 1075 guinejí. Earl z Derby slavil první triumf ve „svém“ dostihu o osm let později. Dnešní cena 1,5 miliónu liber z Epsom Derby činí nejbohatší zkoušku tříletých koní.