Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > České Derby slibuje skvělý zážitek

České Derby slibuje skvělý zážitekV neděli 25. června se v Chuchle Areně Praha poběží nejprestižnější dostih sezóny, 103. České Derby. Na start klasické zkoušky s celkovou cenou dva milióny korun (vítěz bere rovný milión) se postaví třináct hřebců a dvě klisny, favoritem je dosud neporažený Jardin Michelet, ale vážných kandidátů na nejvyšší metu je minimálně pět. Špičkovou podívanou slibuje i rámcové dění s trojicí dalších dostihů nejvyšší kategorie a chystá se také pestrý doprovodný program. 

Roli favorita 103. Českého Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč) podle očekávání nese dosud neporažený klenot stáje Cardboard Jardin Michelet, jenž by si po triumfu ve Velké jarní ceně případným úspěchem v Derby zachoval naději na zisk tzv. Klasické trojkoruny (její poslední díl St Leger se uskuteční v září, zatím posledním trojkorunovým koněm byl před čtrnácti lety Age of Jape). Velkými soupeři by mu však měli být vítězové chuchelských přípravných testů, Breakmoment, který jako teprve druhý životní start vyhrál Memoriál JUDr. Frankenbergera, a vítěz hlavní předzkoušky, Velké červnové ceny Charpentier. V té za ním finišovali Stormy Awakening (stájový kolega Jardin Micheleta, předtím třetí ve "Frankenbergerovi") a progresivní Magic Merlin, kteří rovněž patří ke žhavým adeptům nejvyšších příček. 

Hned čtyři svěřence posílá do dostihu trenérka Ingrid Janáčková (Breakmoment, L'Enfant Terrible, Abha, Ganibet), trojicí je zastoupen Zdeněk Seménka (Jardin Michelet, Stormy Awakening, Mr Dreamer), po dvou koních mají na startu Radek Holčák (Charpentier, Well Golden) a Luboš Urbánek (Magic Merlin, Maranello Rosso). Dvojice svých reprezentantů mají v Derby tři stáje, Cardboard, Lokotrans a Statek Blata Český ráj.

Jezdecké obsazení bude letos čistě pánskou záležitostí, za zahraničí přicestuje portugalský rodák, dvojnásobný španělský šampión Ricardo Sousa a desetinásobný šampión Slovenska (a jednou i Maďarska) Jaroslav Línek, v ČR působící žokejskou špičku doplní další dva čeští rodáci působící v zahraničí Václav Janáček (5× šampión ČR, 8× Španělska a jednou SR) a čtyřnásobný místní šampión Jaromír Šafář. Oprávněně lze v neděli očekávat výkony vysoké kvality, neboť patnáctka nominovaných žokejů už dohromady vyhrála přes šest a půl tisíce dostihů, včetně šestatřiceti Derby v osmi různých zemích.

Rámcový program chuchelského derby-dne tradičně zahrnuje i tři další dostihy nejvyšší kategorie: favority Sprinterské ceny Galerie Cermak Eisenkraft jsou loňský dvouletý šampión Devil In Pink a vítěz posledních dvou ročníků této zkoušky Worth Choice, v Tattersalls Mile je preferován její premiant z let 2020 a 2021 Ignacius Reilly, který se po zdravotní pauze letos vrátil do vítězné formy, a Zlatý pohár společnosti Tipsport má favorita v obhájci loňského triumfu Rex of Thunderovi.

Doprovodný program nabídne mj. ražbu pamětních mincí, výrobu pamětních listů nebo tematických šperků, prodej klobouků, tematické fotokoutky, rozšířené gastro služby a samozřejmě bohaté vyžití pro dětské návštěvníky

Celé odpoledne zahájí už ve 12.40 slavnostní nástup jízdního oddílu městské policie a rozloučení s dvojicí službu končících koní, v 16.40 hodin se uskuteční exhibiční dostih shetlandských poníků.

První z osmi oficiálních dostihů odstartuje ve 13 hodin, areál bude pro návštěvníky otevřen již od 11 hodin.

Vizitky koní ve 103. Českém Derby 

Vizitky jezdců ve 103. Českém Derby

Více informací ZDE