Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Vítězkou Českého Derby je klisna Abha

Vítězkou Českého Derby je klisna AbhaTradičně poslední červnovou neděli se v Chuchle Areně Praha konal nejprestižnější dostih sezóny, České Derby (Gd-3, 2400 m, 3l. hř. + kl., 2 mil. Kč). Před zaplněnou tribunou se ve skvělé atmosféře vítězkou jeho 103. ročníku stala svěřenkyně trenérky Ingrid Janáčkové-Koplíkové Abha, kterou pro stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových výtečně odjel portugalský žokej Ricardo Sousa.

Favority dostihu byli dosud neporažený, vítěz Velké jarní ceny CONSEQ, Jardin Michelet a premiant Memoriálu JUDr. Frankenbergera Breakmoment, ale nakonec se mezi nejlepší nedostali. Svižné tempo udal Jiří Palík v sedle Magic Merlina, ale v závěru mu došly síly a nakonec celý doběh uzavřel. Skvělým zrychlením z dobré pozice se v cílové rovině na špici rychle dostala jedna ze dvou klisen v poli Abha a o jejím triumfu už nebylo pochyb. V čase 2:31,84 zvítězila lehce o tři a tři čtvrtiny délky před poprvé v Praze startujícím svěřencem Václava Luky, hájícím barvy stáje Leram You Just Rockem s Václavem Janáčkem (Sousovým velkým rivalem ze španělských drah), délku a půl za ním velký úspěch stáje Statek Blata Český ráj a trenérky Ingrid Janáčkové-Koplíkové podtrhl třetím místem jeden z outsiderů Ganibet pod aktuálním lídrem českého žokejského šampionátu Lázně Poděbrady Cup Davidem Liškou.

Dvojnásobný španělský žokej-šampión Ricrado Sousa vyhrál své první Derby, pro Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou jde o vůbec první klasický triumf její trenérské kariéry, stáj Statek Blata Český ráj bude v listině vítězů zapsána podruhé, před osmi lety manželům Dufkovým přinesl premiérové prvenství Touch of Genius. Tmavá hnědka Abha první tři kariérní starty absolvovala ve Francii, kde vyhrála mezi nezvítězivšími a po třetí příčce z prodejního dostihu byla angažována do ČR. Zde debutovala druhým místem ve Velké jarní ceně CONSEQ a ve svém druhém vystoupení se už prosadila naplno.

Součástí programu Derby-dne jsou i další tři dostihy nejvyšší kategorie. V 19. Sprinterské ceně Galerie Cermak Eisenkraft (I. kat., 1200 m, 3l. a st., 150 tis. Kč) nenašel ani ve třetím letošním i životním startu přemožitele čtyřletý ryzák valach Gallanticus (ž. Liška, tr. Jelen, stáj Linova), 20. Tattersalls Mile (I. kat., 1600 m, 3l. a st., 150 tis. Kč) předznamenala výtečnou formu koní Ingrid Janáčkové-Koplíkové, když první kariérní triumf vybojoval v Praze poprvé představený tříletý vraník Shahbandar (ž. Lukášek, stáj Statek Blata Český ráj) a v 64. Zlatém poháru společnosti Tipsport (I. kat., 2400 m, 4l. a st., 150 tis. Kč) drtivým finišem obhájil loňské prvenství pětiletý hnědák Rex of Thunder (ž. a tr. Demo, Stáj Březová).

Dvakrát se během dne z vítězství radovali trenérka Ingrid Janáčková-Koplíková a majitelé stáje Statek Blata Český ráj, v závěru odpoledne pak zaznamenal už 251. kariérní double žokej Václav Janáček.

Výsledky