Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Derby pro královnu

Derby pro královnuZa horkého počasí se v neděli 26. června uskutečnil v Chuchle Areně Praha dostihový den, který vyvrcholil 102. CPIPG Českým Derby, nejprestižnější klasickou zkouškou pro tříleté hřebce a klisny. Akce se konala pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové a velký ohlas u publika měl i originální doprovodný program, připravený Armádou ČR.

Favoritem 102. CPIPG Českého Derby (Gd-3, 2400 m, 1,8 mil. Kč) byl bělouš Ariolo, zakoupený stájí Joly jen necelé dva týdny před dostihem z Německa, kde získal čtyři honoráře v dostizích kategorie Gr.3, avšak při pražské premiéře se v rychlém dostihu na delší trati neprosadil. V koncovce se nejprve na špici objevil vítěz slovenské Velké jarní ceny Darling In Pink, avšak drtivou koncovkou na vnější straně dráhy rozhodla vše ve svůj prospěch jedna ze čtyř klisen na startu, ryzka Dostihové stáje Pegas Queen of Beaufay s žokejem Petrem Foretem. Triumfovala ve čtvrtém nejrychlejším čase Českého Derby 2:30,14 (1,68 sekundy sekundy za rekordem dostihu), tři čtvrtiny délky za ní předvedl rovněž silný finiš, z Francie pořízený a v posledním termínu dohlášený, Stronger Together (ž. Zatloukal, Statek Blata Český ráj). O nos a dvě a půl délky za ním se umístila dvojice stáje Lokotrans Darling In Pink (ž. Janáček) a Ashat (ž. Liška), pětici uzavřela stájová kolegyně vítězky Zaracampa (ž. Lukášek) a dotované příčky stihli ještě Well Prepared (ž. Šafář, K-K Metal) a Ariolo (ž. Palík).

Queen of Beaufay absolvovala pátý start kariéry a počtvrté zvítězila. Ke ziskům Ceny zimní královny, Deylova memoriálu a Jarní ceny klisen přidala triumf nejcennější a stala se patnáctou vítěznou klisnou v historii Českého Derby. Její majitel a zároveň chovatel Jiří Trávníček (klisna je prvním koněm, narozeným ve francouzském hřebčíně Haras de Beaufay poté, kdy jej pan Trávníček koupil a zrekonstruoval) se po čtyřech desetiletích svého dostihového působení dočkal vytouženého vítězství v Českém Derby a první zisk domácí modré stuhy si zapsali také trenér Dalibor Török a žokej Petr Foret.

Nedílnou součástí derby-dne jsou také další tři dostihy nejvyšší kategorie. V 63. Zlatém poháru Armády ČR (2400 m) se při prvním startu v sezóně nečekaně prosadil čtvrtý z loňského Českého Derby Rex of Thunder (Stáj Březová, tr. Demele) s žokejem Michalem Demem, 19. Tattersalls Mile (1600 m) jistě opanoval vítěz dubnového Memoriálu Jaroslava Maška, šestiletý bělouš Politicum (ž. Palík, tr. Kobzarev), který svému novému majiteli Josefu Sallerovi mladšímu a stáji The Sons of Sharpour přinesl premiérové vítězství na nejvyšší scéně, a 18. Sprinterskou cenu Chuchle Areny Praha úspěšně obhájil stejně starý valach stáje Vasury Kolesa rodiny Sůrových Worth Choice (tr. Myšková), v jehož sedle byl také Jiří Palík. Jeden z nejzkušenějších českých žokejů vyhrál během dne tři dostihy a zaznamenal 25. kariérní hattrick, osmého double kariéry, prvního v Praze, dosáhl trenér Jan Demele.

Výsledky