Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Favoritem 100. Českého Derby je slovenský Opasan

Favoritem 100. Českého Derby je slovenský OpasanBezprecedentní události letošního roku versus jubilejní České Derby, jedna z klíčových otázek aktuální dostihové sezóny dojde odpovědi tuto neděli. Stý ročník nejprestižnější klasické zkoušky, která se tradičně koná ve druhé polovině června, musel být odsunut do nejzazšího termínu její historie, avšak uskuteční se, a to narozdíl od řady vrcholů v blízkém i vzdálenějším zahraničí bez finančního omezení. Tedy opět s celkovou cenou dva milióny korun, jež z něj činí nejbohatší rovinový dostih střední Evropy. Na startu Derby je třináct tříletých hřebců a tři klisny ze tří zemí, skvělou podívanou slibují také ostatní startovní listiny, především dvojice zkoušek nejvyšší kategorie. Celkem se v osmi dostizích představí 99 koní a 33 jezdců.

Favoritem 100. Českého Derby je lehký vítěz karlovarské Jarní ceny a pražského Memoriálu dr. Frankenbergera Opasan, na nějž však čeká několik kvalitních soupeřů, se kterými se zatím nepotkal. Ve Velké červnové ceně se nepříliš očekávaně prosadil srbský rodák v péči mezinárodně úspěšného trenéra Václava Luky Markoni LP před rovněž překvapivě umístěným nositelem výborného původu Swinging Thomasem. Jejich zásluhou první tuzemskou porážku utržil vítěz Velké jarní ceny Rate, avšak nesl o kilogram a půl více, zatímco nyní budou zátěže vyrovnány, a v jeho sedle se představí pětinásobný český a šestinásobný španělský žokej-šampión Václav Janáček. Okruh hlavních kandidátů dále rozšiřují první dvě z klasického testu klisen - Oaks Zariyannka, předtím druhá ve Velké jarní ceně, a v Německu chystaná Vivienne Wells, černým koněm dostihu může být těsně druhý ze slovenské Velké jarní ceny Troop Commander, chystaný rekordmanem v počtu trenérských vítězství v Derby Františkem Holčákem.

Hvězdné obsazení mají další dva dostihy nejvyšší kategorie: v 61. J&T Banka Zlatém poháru pro starší vytrvalce změří síly loňští vynikající klasici, držitel Trojkoruny na Slovensku Arcturus a suverén českého St Leger Ramssio, proti nimž se postaví kultovní slovenská klisna bílé barvy Zoriana.

Do 17. Tattersalls Mile pak míří hrdina loňské Velké jarní ceny Ignacius Reilly, populární "černý démon", vítěz Rakouského derby 2017 Black Canyon a dvojnásobný sprinterský šampión, nestárnoucí osmiletý rychlík Mr Right.

Slavnostní odpoledne nabídne také bohatý doprovodný program, převážně v duchu první republiky.

 

Startovní listiny a časy startů