Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > 100. České Derby vyhrál favorit Opasan

100. České Derby vyhrál favorit OpasanV neděli 6. září se v Chuchle Areně Praha, v rámci slavnostního programu, konalo jubilejní 100. České Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč). Kvůli posunu celé sezóny nemohlo být uspořádáno tradičně v červnu, ale uskutečnilo se v nejzazším termínu své dlouhé historie. I v letošním nesnadném roce si však zachovalo celkovou dotaci dva milióny korun, jež z něj činí nejbohatší rovinový dostih střední Evropy. Na start se postavilo 13 tříletých hřebců a tři klisny, favoritem byl letos neporažený slovenský hřebec Opasan (2,5:1).

Ten, opět v sedle s žokejem Radkem Koplíkem, cválal tradičně vzadu pole a v koncovce ukázal svůj drtivý finiš. Po raketovém zrychlení zvítězil jistě o půl délky v čase 2:33,36, svému jezdci přinesl třetí triumf v derby (po slovenském 2006 a rakouském 2019), pro trenéra Jozefa Chodúra a stáj BORMANN se jedná o dosud největší úspěch a první klasický vavřín. Stejně jako před měsícem v karlovarském Oaks vybojovala druhý honorář klisna německé registrace, avšak s českým realizačním týmem, Vivienne Wells (8:1, tr. Nedorostek, stáj UTRIN), kterou z čelní pozice vedl dvojnásobný německý žokej-šampión Alexander Pietsch. O čtyři délky za ní pak současně třetí finišovali Troop Commander (10:1, ž. Šmida, tr. F. Holčák, stáj Meridian) a Francimor (23:1, ž. Liška, tr. Vocásková, stáj 3 hearts), pětici uzavřel vítěz Velké jarní ceny Rate (5:1, ž. Janáček, tr. Olehla, DS Pegas).

Další dva dostihy nejvyšší kategorie vyhráli favorizovaní čtyřletí svěřenci, oba loňští klasičtí vítězové, Václava Luky: v 61. J&T Banka Zlatém poháru (I. kat., 2400 m, 200 tis. Kč) se jistě prosadil premiant loňského St Leger Ramssio (2,3:1, ž. Janáček, stáj Hrubý) a 17. Tattersalls Mile (I. kat., 1600 m, 200 tis. Kč) po strhující bitvě tří koní získal vítěz loňské Velké jarní ceny Ignacius Reilly (2,2:1, ž. Rája, stáj Syndikát V3J).

Trenér Václav Luka dosáhl v rámcovém programu hattricku, třetí stovku kariérních double pak dvěma výhrami načal žokej Václav Janáček.

 

Výsledky