Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Pacific Hill se dočkal prvního triumfu - a rovnou v Derby!

Pacific Hill se dočkal prvního triumfu - a rovnou v Derby!V sobotu 22. června se na závodišti ve Velké Chuchli uskutečnil sváteční dostihový den, jehož vrcholem byl nejprestižnější klasický dostih sezóny: 99. České Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč). Navzdory dvěma silným dešťovým přeháňkám se sešla solidní návštěva, publiku se představilo čtrnáct tříletých hřebců a dvě klisny, jako favorit nastupoval letos neporažený reprezentant stáje Joly, vítěz karlovarské Jarní ceny i pražské Velké červnové ceny Angkor Wat, druhou šancí u sázejících byl dosud nezvítězivší, stříbrný z Velké červnové a Frankenbergerova memoriálu Pacific Hill.

A právě tato dvojice, vedená špičkovými českými žokeji s bohatými mezinárodními zkušenostmi, se po startu, kdy se nikomu nechtělo dopředu, posunula na dvě přední pozice, na nichž vytrvala až do cíle. Filip Minařík v sedle svěřence Josefa Váni Angkor Wata vzal zodpovědnost za diktování tempa na sebe, Jiří Palík jej s Pacific Hillem následoval. V polovině dostihu měl tento tandem na ostatní několik délek náskoku, po volnější pasáži pak oba znovu zařadili vyšší rychlost a soupeři už je nedostihli. V závěrečném duelu měl více sil Pacific Hill, útočící ze druhé pozice, který v čase 2:36,08 zvítězil jistě o délku a čtvrt před Angkor Watem, kterého sice mocně stíhal vítěz Velké jarní ceny Ignacius Reilly (ž. Murzabajev, stáj Syndikát V3J), ale v cíli zůstal o krk třetí. Jeho tréninkový kolega, oba chystá Václav Luka, Ramssio (žk. Liška, stáj Hrubý) skončil o tři délky zpět čtvrtý, před premiantem slovenské Velké jarní ceny Arcturusem (ž. Šafář, tr. F. Holčák, stáj Meridian). Dotovaná místa ještě obsadili nejlepší ze čtveřice českého chovu Kristiano (j. Ferhanov, tr. Vocásková, stáj Stanislav Chudáček) a lepší z dua klisen Nikeandnemesis (ž. Šmida, tr. F. Holčák, stáj Joly). Mezi sedm nejlepších se tedy vešli oba svěřenci Václava Luky i všichni tři zástupci velkokarlovické stáje Valencio, v níž trénují otec a syn Holčákovi.

Pacific Hill dodal třetí vítězství v Českém Derby žokeji Jiřímu Palíkovi, druhé trenéru Radku Holčákovi a již čtvrté majiteli stáje Monte Negro Jiřímu Posádovi. Zároveň se stal druhým vítězem Českého Derby, který do dostihu nastupoval jako nezvítězivší kůň, přičemž tím prvním byl před šesti lety také reprezentant stáje Monte Negro Mister Aviation.

Tradičně bohatý rámcový program tvořily ještě další čtyři dostihy nejvyšší kategorie. V 15. Sprinterské ceně Auto Jarov Kunratice (I. k., 1200 m, 200 tis. Kč, 3l a st.) při své premiéře mezi elitou sprinterů jistě triumfoval progresivní pětiletý valach Mollys Best, který i ve třetím letošním startu udržel sezónní neporazitelnost a žokejce Pavlíně Filpové, trenérce Kateřině Berthier i Stáji Filip přinesl první vítězství v rámci derby-odpolední i na scéně první výkonnostní třídy.

V 16. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m, 200 tis. Kč, 3l. a st.) splnil při svém českém debutu roli favorita čtyřletý valach Wagram s žokejem Radkem Koplíkem, svěřenec Zdena Koplíka zároveň zařídil vůbec první vítězství pro novou stáj MS Racing.

Další zdejší vítěznou premiéru nabídl 60. Zlatý pohár Rádia Impuls (I. k., 2400 m, 200 tis. Kč) pro čtyřleté a starší koně, v němž lehce o dvě délky dominoval čtyřletý hnědák stáje Syndikát V3J v tréninku Václava Luky Premier Lion. V jeho sedle si svůj první triumf v programech derby-dní připsal úřadující český šampión David Liška.

Nejpřekvapivějšího vítěze, resp. vítězku, měla 40. Cena tříletých klisen (I. k., 2200 m, 150 tis. Kč), kterou poznačila velká nervozita většiny účastnic na startu a z deseti uchazeček nakonec odstartovalo osm. Ve finiši pomalu odběhnutého dostihu se prosadila největší outsiderka Ile Jones, do té doby pouze jednou umístěná na úrovni čtvrté kategorie. Loňská nejúspěšnější žokejka na tuzemských drahách Vendula Korečková zde zaznamenala jubilejní 160. kariérní prvenství, pro stáj Protendon i trenéra Václava Hulínského se jedná o první vítězství v rámci derby-odpolední.

Výsledky