Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Parádní mílařské vrcholy a první ostrý derby-trial

Parádní mílařské vrcholy a první ostrý derby-trialDostihová sezóna v Chuchle Areně Praha pokračuje tuto neděli (16. května) druhou kapitolou, která, stejně jako ta úvodní před třemi týdny, nabídne osm dostihů, z nichž tři nesou status nejvyšší výkonnostní kategorie. Poběží se jubilejní 100. ročník Velké jarní ceny, prvního dílu Klasické trojkoruny, 72. Velká květnová cena pro starší koně a 35. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Shodný s předchozím dubnovým termínem je, bohužel, i fakt, že dostihy se stále musejí konat bez účasti diváků, dění z centrálního českého závodiště bude možno opět sledovat na internetu dostihy.tv, kde poběží stream "live +5 min." z celého programu.

Ve 100. Velké jarní ceně (CZ listed, 1600 m, 600 tis. Kč, start v 16.05 hod.) bude o zisk klasického triumfu usilovat početné pole čtrnácti tříletých hřebců. Jasného favorita dostih nemá, nejvýše v nabídce Tipsportu stojí nečekaný premiant přípravného Memoriálu prof. Michala Mandarin (ž. Janáčková, 4:1), za nějž jsou řazeni stříbrný a bronzový z téhož testu Dragon Arrow (ž. Šafář, 7:1) a Rabbit Red Jazz (ž. Lukášek, 8,5:1), suverén loňského Gerschova memoriálu, jemuž ale letošní premiéra nevyšla, Vert Liberte (ž. Hrouda, 7:1) a Royal Word (ž. Palík, 7:1), který se v dubnu lehce prosadil mezi nezvítězivšími.

Skvělou podívanou slibuje 72. Velká květnová cena (I. kat., 1600 m, 135 tis. Kč, start v 15.30 hod.) pro čtyřleté a starší koně. Jedenáctičlenná sestava obsahuje hned půltucet skutečně vynikajících mílařů, ověnčených mnoha cennými vítězstvími. Pětiletý Ignacius Reilly (ž. Foret, 3,5:1) a o rok mladší Rate (ž. Hrouda, 4,5:1) vyhráli poslední dva ročníky Velké jarní ceny a Velké dubnové ceny. Šestiletý Cape Freedom (ž. Palík, 8,5:1) a sedmiletý Black Canyon (j. Vyhnálek, 10:1) jsou vítězi posledních dvou edicí právě Velké květnové ceny, prvně jmenovaný vloni dominoval i v EJC Middle, o rok starší populární krasavec pak do své sbírky přidal karlovarský Memoriál Josefa Dolejšího. Pětiletý Torque Power (ž. Línek, 4,5:1) je držitelem triumfů z posledních dvou ročníků Velké ceny Prahy a devítiletý Mr Right (ž. Verner, 6:1), trojnásobný sprinterský šampión, zvítězil již v šestnácti dostizích, mj. dvakrát opanoval Svatováclavskou i Českomoravskou cenu a do aktuální sezóny vstoupil jistým plným zásahem v Gomba handicapu.

Adepti červnového 101. Českého Derby potom otestují svou výkonnost v 35. Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2200 m, 135 tis. Kč, start v 16:35 hod.), do nějž míří desítka tříletých hřebců a pětice stejně starých klisen. Předběžnými favority jsou prosincový vítěz z italské Pisy Hazarder (ž. Verner, 2,25:1) a disponovaný tempař Locomotive (ž. Koplík, 4,5:1), který na sebe výrazně upozornil dubnovým sedmidélkovým triumfem na mostecké dráze.

V sedlech bude kompletní česká žokejská špička – letos prvně v Praze, po veleúspěšném zimním angažmá v Kataru, startuje i Tomáš Lukášek – a angažován opět je i devítinásobný slovenský šampión Jaroslav Línek. V rámcovém programu se dvakrát představí také 33letý belgický žokej Koen Clijmans, vítěz téměř šesti stovek dostihů v Evropě (pětkrát i Gr.3 v Německu) a na Blízkém východě, jenž svůj dosud jediný start na českém území (před šesti lety v Mostě) vyhrál.

Do osmi nedělních dostihů celkem nastoupí 111 koní a 33 jezdců, první položka programu startuje ve 14 hodin.

Foto: Bohumil Křižan