Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Startuje CSIO4* CET Prague Cup, český tým pojede o olympiádu v pátek

Startuje CSIO4* CET Prague Cup, český tým pojede o olympiádu v pátekTéměř dvě stě koní a sto dvacet jezdců z jednadvaceti zemí světa dorazilo do pražské Chuchle Areny, kde se od čtvrtka konají mezinárodní parkurové závody CSIO4* CET Prague Cup, jejichž součástí je týmová olympijská kvalifikace skupiny C s českou účastí.

Během nadcházejících čtyř dnů bude pozornost velké části jezdeckého světa směřovat do Chuchle Areny Praha, kde se od čtvrtka 27. do neděle 30. července koná mezinárodní parkurový mítink CSIO4* CET Prague Cup. 

Účastní se ho téměř 200 koní a 120 jezdců z 21 zemí. Svoji vlajku u kolbiště mají Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Irsko, Itálie, Izrael, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Thajsko, Turecko, Ukrajina, Uzbekistán a Velká Británie.

Nejdůležitější soutěží je páteční Pohár národů, do něhož nastoupí jedenáct tří- až čtyřčlenných týmů. Ve dvoukolovém klání budou bojovat o dvě kvalifikační kvóty v rámci skupiny C Mezinárodní jezdecké federace (FEI) zajišťující účast národního družstva na olympijských hrách v Paříži 2024. 

Českou republiku by měli reprezentovat Filip Doležal, Anna Kellnerová, Aleš Opatrný a Vladimír Tretera. Náhradnicí je Nikola Bielíková. Papírovými favority jsou reprezentanti Izraele, za kterou budou startovat Daniel Bluman, Ashlee Bond, Robin Huhr, Brittni Raflowitz a Isabella Russekoff. Velmi silné je také Turecko, které zastupují Derin Dimirsoy, Omer Karaevli, Hasan Senturk a Efe Siyahi. Nemalé šance na úspěch májí i další tři země z Visegrádské čtyřky. Slovensko má nahlášené do širší sestavy Bronislava Chudybu, Dominiku Gaalovou, Davida Horvátha, Tomáše Kuchára a Radovana Šilla. Polsko vysílá do boje o postup do Paříže Adama Grzegorzewského, Przemyslawa Konopackého, Dawida Kubiaka, Maksymiliana Wechtu a Wojciecha Wojcianiece. Z Maďarska dorazili András Kövy junior, Gábor Szabó junior, Ferenc Szentirmai, Gyula Szuhai a Póter Szuhai. Zbývajících pět týmů pro Pohár národů je z Bulharska, Litvy, Slovinska, Ukrajiny a Uzbekistánu.

„Před samotnou týmovou soutěží odstartuje v páteční hlavní soutěži s výškou překážek 160 centimetrů ještě několik jednotlivců, kteří si potřebují splnit takzvaný MER, tedy Olympic Minimum Eligibility Requirements, což je minimální požadavek pro účast na olympijských hrách. Dvojice jezdec a kůň musí v období od 1. ledna 2023 do 24. června 2024 absolvovat třikrát některou z vypsaných kvalifikačních soutěží kategorie do tří hvězd, případně kteroukoliv čtyř až pětihvězdičkovou venkovní soutěž na úrovní 155 centimetrů maximálně do čtyř trestných bodů, nebo na výšce 160 centimetrů do osmi trestných bodů. Bez splnění tohoto požadavku by dvojice nemohla být nominována na olympiádu, přestože by daná země měla přidělenou kvalifikační kvótu, ať už v rámci týmů, nebo jednotlivců. Kvalifikační kvóty jednotlivé národní federace musí potvrdit již do 24. ledna 2024,“ vysvětluje ředitelka závodů Markéta Šveňková, které v Chuchle Areně Praha pořádá Czech Equestrian Team. Takzvaný MER si tak v pražské Chuchli budou moci jezdci částečně splnit jak při pátečním Poháru národů, tak při nedělní Grand Prix. V obou případech stačí dokončit první kolo soutěže do osmi trestných bodů.

Týmovou kvalifikační kvótu mají přidělenou kromě Francie jako hostitelské země již také Švédsko, Nizozemsko, Velká Británie, Irsko a Německo díky umístění na předních příčkách při loňském mistrovství Světa v dánském Herningu. Po úspěchu při finále Poháru národů 2022 v Barceloně se mohou do Paříže těšit i Belgičané. Na přelomu února a března si účast v Paříži zajistily Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty a před týdnem si v rámci kvalifikační soutěže skupiny G v nizozemském Valkenswaardu zajistily pozice Austrálie a Japonsko. V Praze přibydou další dvě země ze skupiny C. Tři postupová místa budou následně přidělena v rámci mistrovství Evropy v Miláně konaného ve dnech 29. srpna až 3. září. Jedna pozice opět čeká na úspěšné družstvo během letošního finále Poháru národů v Barceloně a poslední tři týmy se kvalifikují z Panamerických her v Santiagu na konci října. Celkem se příští rok zúčastní Her dvacet tříčlenných národních družstev a dalších patnáct jednotlivců.

Pražské CSIO4* tak patří mezi hrstku nejdůležitějších závodů v rámci bojů o olympijskou účast. Důležitost dokazuje i skutečnost, že do Chuchle dorazí osobně prezident Mezinárodní jezdecké federace (FEI) Ingmar De Vos z Belgie. „Těší nás také obrovský zájem ze strany národních federací, které v Praze budou hojně zastoupeny. Očekáváme i velmi silnou diváckou návštěvu, a to i přes prázdninové období, kdy je mnoho lidí na dovolených mimo Prahu i Českou republiku. Pro diváky jsme se oproti předešlým ročníkům snažili připravit ještě více komfortní prostředí při každém počasí. Zejména v loňském roce totiž panovaly extrémní teploty, kdy na rozpálených tribunách nešlo příliš dlouho vydržet. Proto letos byla alespoň jedna z veřejných tribun zastřešena. Počet míst k sezení na tribunách je kolem patnácti set a k tisícovce se blíží i kapacita jednotlivých VIP sektorů určených jak pro partnery a sponzory, tak pro již zmíněné národní výpravy,“ popisuje Markéta Šveňková. V dalších částech areálu je pro návštěvníky připravený volnočasový sektor s řadou stánků s občerstvením, jezdeckým vybavením, ale také volnočasovými aktivitami. „Děti budou moci využít například nafukovací atrakce, nebo se budou ve vyhrazených časech moci povozit na ponících,“ dodává ředitelka akce.

První závodní den je vstupné zdarma, v pátek a v neděli příchozí zaplatí 250 korun, v sobotu to bude o 50 korun méně. „Lze je zakoupit on-line v síti GoOut.net, nebo přímo u vstupu do areálu. Jelikož jsou vstupenky bez místenek na tribuny, určitě doporučujeme divákům dorazit zejména v pátek a v neděli s určitým časovým předstihem před hlavními soutěžemi, aby si včas mohli vybrat ta nejlepší místa. Pohár národů začíná v pátek ve 14 hodin, nedělní Grand Prix je naplánována od 15 hodin,“ upřesňuje Markéta Šveňková.

Všechny potřebné informace, podrobný program, rozhovory a zajímavosti i on-line předprodej vstupenek najdete ZDE