Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > V superfiniši nejdelší klasiky uspěl Gasparini

V superfiniši nejdelší klasiky uspěl GaspariniPrvní zářijovou neděli se poprvé po letní přestávce otevřely brány Chuchle Areny Praha, aby přivítaly početnou návštěvu devátého pokračování letošní metropolitní sezóny. Ve sportovní nabídce, kterou doplnil bohatý doprovodný program pro děti, zářily dvě cenné zkoušky nejvyšší kategorie. Obě byly vyhlíženy s velkým zájmem a obě značnému očekávání dostály, možná je i předčily.

Závěrečný a nejdelší z pětice klasických testů sezóny, 77. Renomia St Leger (2800 m, 600 tis. Kč) nabídl doslova infarktový závěr, kdy o vítězství v takřka vyrovnané formaci usilovali dvě vítězové zahraničních Derby a první dvě z letního karlovarského Oaks. Poté, kdy už vypadal poražen, se dokázal zmobilizovat premiant Slovenského derby Gasparini a na cílové čáře vybojoval triumf o dvě krátké hlavy a půl délky před klisnami Totally Gold a Vignettou, jež si prohodily interní pořadí z Oaks, a hrdinou Švýcarského derby Hello Hola Hay. Žokej Jiří Palík vyhrál český St Leger podruhé, celkem má v kariéře zapsáno již čtrnáct klasických vítězství v šesti různých zemích. Trenér Jan Demele a majitel a chovatel Gaspariniho v jedné osobě Petr Karlík (stáj TIPPLER Group) dosáhli na první český klasický vavřín, celkově, po úspěchu ve Slovenském derby, na druhé klasické prvenství.

Své pověsti tradičně jednoho z nejkvalitnějších tuzemských dostihů pak plně dostála 44. Velká cena Prahy CK Martin Tour (1600 m, 600 tis. Kč, 3l. a st.), jejímž vítězem se v emocionální atmosféře stal nestárnoucí desetiletý valach Ideal Approach, jenž dosáhl už na šestnáctý životní triumf, překonal hranici pěti miliónů korun celoživotního zisku a nadto se stal nejstarším vítězem v historii Velké ceny Prahy, do jejíž listiny vítězů se premiérově zapsal i jeho kompletní tým: stáj Lokotrans, trenér Luboš Urbánek a žokej Martin Laube. O délku druhý finišoval držitel červnové Tattersalls Mile Politicum, dvě délky zpět ziskem třetího místa zaznamenala další z dlouhé řady cenných umístění vítězka předloňského Oaks Zariyannka.

Hned v úvodu dne dvakrát zvítězil žokej Milan Zatloukal a připsal si tak osmačtyřicátý kariérní double.

Výsledky