Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Kalendář akcí 2024 > Dostihy 2024 > Významné dostihy

Významné dostihy


Gomba handicap (I. kategorie, 1200 m, 4letí a starší): od roku 1924 tradiční zahajovací dostih sezóny, pojmenovaný podle někdejšího předního slovenského hřebčína Gomba (založen r. 1890 rytířem Rudolfem von Wiener-Weltenem, po smrti zakladatele v roce 1936 postupně zanikl). Jeho odchovankyně Cleopatra se v roce 1924 stala první vítěznou klisnou v historii Československého derby. Jedná se o dostih typu handicap, tzn. že koně nesou různé hmotnosti podle své dosavadní výkonnosti (ti lepší poskytují výhodu horším).


Velká dubnová cena (I. kategorie, 1800 m, 4letí a starší): je prvním dostihem sezóny, v němž se po zimní přestávce představují špičkoví čtyřletí a starší koně. V roce 1991 se její délka ustálila na 1800 metrech a díky této “univerzální” distanci bývá cílem předních mílařů, středotraťařů, ale i vytrvalců. Její startovní pole pravidelně přinášejí vysokou kvalitu


Memoriál profesora Václava Michala (I. kategorie, 1400 m, 3letí hřebci a valaši): nejdůležitější přípravný test tříletých hřebců před klasickou Velkou jarní cenou, konaný jako memoriál jedné z nejvýznamnějších postav československé dostihové historie prof. Ing. Václava Michala, DrSc. (26. 6. 1900 – 24. 11. 1989), všestranného hipologického odborníka, ředitele napajedelského hřebčína (1936 až 1940), jednoho ze zakladatelů (v roce 1949) a předsedy Mezinárodního kongresu pro chov koní a výkonnostní zkoušky, vedoucího čs. ekip, profesora Vysoké školy zemědělské v Brně a laureáta Státní ceny.


Memoriál Jaroslava Maška (I. kategorie, 1400 m, 4letí a starší): na konci dubna konaný dostih, distančně na rozhraní sprintu a míle. Směřují sem koně z Gomba handicapu i Velké dubnové ceny, další účastníci pak na scéně této zkoušky zahajují sezónu. Dostih je pojmenovaný po chuchelském rodákovi a velké osobnosti čs. dostihů: Jaroslav Mašek (1930–2006) jako žokej získal šest klasických vítězství a ještě větších úspěchů dosáhl jako trenér: dvakrát se stal šampiónem a připravil premianty pětadvaceti klasických dostihů. Natrénoval šest vítězů Čs. derby, jeho svěřenci v ročníku 1973 obsadili zcela unikátně první tři místa v cíli a v letech 1973 až 1976 opanovali tento nejvýznamnější dostih roku čtyřikrát za sebou. 


VELKÁ JARNÍ CENA (listed kategorie, 1600 m, 3letí hřebci a klisny): klasický dostih pro tříleté hřebce a klisny, první ze tří dílů klasické Trojkoruny. V Praze se koná od roku 1922 a svou předlohu má v anglických The 2000 Guineas (v roce 1809 v Newmarketu uspořádali dostih pro tříleté hřebce a klisny o dva tisíce guinejí). V polovině května tímto dostihem vrcholí první třetina dostihové sezóny v ČR.


Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kategorie, 2200 m, 3letí): v polovině května pořádaný dostih je důležitým testem pro tříleté koně, kteří směřují na start červnového Českého Derby (koná se šest týdnů před jeho termínem) "delší cestou", tedy z nějakých důvodů vynechávají mílovou Velkou jarní cenu a preferují přípravné zkoušky právě na delších tratích. Je pojmenován po meziválečném politikovi, historikovi a zemědělském odborníkovi, mj. místopředsedovi prvorepublikového Čsl. Jockey Clubu, v jehož osobě měl dostihový sport na tehdejším ministerstvu zemědělství významného zastánce a pomocníka. V roce 1941 byl popraven nacisty, in memoriam mu byl udělen Československý válečný kříž 1939.


Velká květnová cena (I. kategorie, 1600 m, 4letí a starší): významný dostih první poloviny sezóny pro starší koně. Termínově a částečně i propozicí navazuje na někdejší MacDonaldovy dostihy, pod současným názvem se pravidelně koná od roku 1950. Starší sprinteři, mílaři i středotraťaři ji většinou absolvují jako svůj první vrchol sezóny, a tak bývá velmi silně obsazená.


Velká červnová cena (I. kategorie, 2200 m, 3letí): nejdůležitější přípravný test pro vrchol celé sezóny, České Derby. Koná se od roku 1952, do roku 1980 byla otevřena též pro starší ročníky. Tři týdny před Českým Derby testuje aktuální formu i vytrvalecké vlohy nejlepších tříletých koní.


Cena Nory Jeane (I. kategorie, 1600 m, 3leté a starší klisny): počátkem června na mílové trati konaný dostih pro tříleté i starší klisny, pojmenovaný po jedné z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších klisen konce minulého století: hnědka Nora Jeane vyhrála deset dostihů, včetně např. Českého Derby či Velké jarní ceny 1997, a přímo ve Velké Chuchli ji připravoval legendární trenér Tomáš Šatra.


ČESKÉ DERBY (kategorie Graded 3, 2400 m, 3letí hřebci a klisny): KLASICKÝ DOSTIH pro tříleté hřebce a klisny, absolutní vrchol dostihové sezóny, koná se v poslední červnové dekádě. V Praze je pořádán od roku 1921 a svou předlohu má v anglickém Epsom Derby Stakes. (V Epsomu se první ročník The Derby Stakes odběhl v roce 1780 a postupem času se z něj stal základní dostihový pojem a chovatelská zkouška prioritního významu.) 


Zlatý pohár (I. kategorie, 2400 m, 4letí a starší): vrchol první poloviny sezóny pro starší vytrvalce, na konci června se pravidelně běhá od roku 1959 (do té doby byla pod tímto názvem konaná říjnová zkouška na 1400 metrů). Součást Derby-dne, do roku 2002 na trati 2600 metrů.


Sprinterská cena (I. kategorie, 1200 m, 3letí a starší): dostih pro tříleté a starší sprintery, tzn. koně s distančním optimem mezi 1000 a 1300 metry. Koná se jako součást programu červnového Derby-dne.


Tattersalls Mile (I. kategorie, 1600 m, 3letí a starší): dostih pro tříleté a starší mílaře a středotraťaře, tzn. koně s distančním optimem mezi 1400 a 2000 metry. Koná se jako součást programu červnového Derby-dne.


Cena Latiny (I. kategorie, 2200 m, 3leté klisny): dostih, který byl dříve pořádán v rámci Derby-dne pod názvem Cena Hřebčína Napajedla, v současnosti je hlavním bodem programu červencového dostihového dne. Je určen tříletým klisnám a slouží především jako přípravný test na klasické Oaks, jež se koná na počátku srpna v Karlových Varech. Nese jméno skvělé klisny Latiny, úspěšné jak na dostihové dráze (mj. vítězka Čs. derby 1980), tak i posléze v chovu.


ST LEGER (listed kategorie, 2800 m, 3letí hřebci a klisny): KLASICKÝ DOSTIH pro tříleté hřebce a klisny, nejdelší z pětice základních dostihových zkoušek pro tříleté koně, koná se počátkem září. V Praze je pořádán od roku 1946 a svou předlohu má v anglickém St Leger. (Na dráze v Doncasteru se běhá již od roku 1776 a z anglických klasických dostihů je nejstarší. Pojmenován byl podle generálporučíka Anthonyho St Legera, jednoho z prvních iniciátorů dostihu.) 


Velká cena Prahy (listed kategorie, 1600 m, 3letí a starší): od roku 1979 konaná vrcholná srovnávací zkouška (porovnává nejlepší zástupce tříletého ročníku se staršími koňmi) na trati 1600 metrů. Proti elitním ostříleným matadorům nastupují nejlepší špičkoví tříletí koně, ti nejúspěšnější z jarních a letních klasických testů. Koná se počátkem září.


Zlatý pohár EŽ Praha (proutěné překážky I. kategorie, 4200 m, 4letí a starší): nejdelší a jeden z nejvýše dotovaných dostihů přes proutěné překážky v ČR. Koná se v polovině září.


Gerschův memoriál (I. kategorie, 1400 m, 2letí): významná zkouška nejmladšího dostihového ročníku, pojmenovaná po Eduardu Gerschovi, v letech 1910 až 1936 řediteli Hřebčína Napajedla (předtím jeho správce), který podstatně ovlivnil jeho tvář a posílil význam tohoto domácího chovatele anglického plnokrevníka. Ředitel Gerscha dokázal udržet chovný materiál ve ztížených podmínkách existence hřebčína a nadto pak úspěšně zvýšit kvalitu produkce (do doby trvání jeho funkce spadá i zlatá éra napajedelských odchovanců ze třicátých let 20. století).


Velká cena českého turfu (listed kategorie, 2400 m, 3letí a starší): od roku 1979 konaná vrcholná srovnávací zkouška (porovnává nejlepší zástupce tříletého ročníku se staršími koňmi) na 2400 metrů. Proti elitním ostříleným matadorům nastupují nejlepší špičkoví tříletí koně, ti nejúspěšnější z jarních a letních klasických testů. Koná se ve druhé polovině září.


Memoriál Harryho Petrlíka (I. kategorie, 1600 m, 3leté a starší klisny): na přelomu září a října pořádaný dostih pro tříleté a starší klisny na mílové trati. Pojmenovaný po legendárním chuchelském trenérovi, dvojnásobném šampiónovi (1986 a 1992), jehož svěřenci vyhráli celkem jedenáct klasických dostihů. Ještě ve své “předchuchelské” éře, ve druhé polovině sedmdesátých let, získal pět titulů trenéra-šampióna ve steeplechase a čtyři v dostizích přes proutěné překážky. V roce 1978 jeho svěřenec Lancaster vyhrál Velkou pardubickou.


Cena prezidenta republiky (I. kategorie, 3200 m, 3letí a starší): tradiční supervytrvalecký dostih závěru sezóny, pořádaný na konci října, jehož první ročník se konal již v roce 1920. První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk každoročně do tohoto dostihu věnoval čestnou cenu – pohár pro vítěze. Do poloviny čtyřicátých let dvacátého století Cena prezidenta republiky významově zastupovala klasický St Leger, od padesátých do osmdesátých let byla přejmenována na Cenu znárodnění a ke svému původnímu názvu se vrátila po roce 1989. V roce 2003 byl Václav Klaus prvním prezidentem, jenž dostih osobně navštívil.


Pražský zimní favorit (II. kategorie, 1800 m, 2letí): nejdelší zkouška dvouletých koní, počátkem listopadu je vrcholem závěrečného dostihového dne sezóny. 


KLASICKÉ DOSTIHY

Obecně ve věku tří let se dostihoví koně propracovávají k vrcholné výkonnosti, a proto jsou ročníkové zkoušky tříletých sledovány s největší pozorností a jejich výsledky mají také nejzásadnější význam při pozdějším zařazování hřebců a klisen do chovu. Těchto nejvýznamnějších testů je celkem pět a nazývají se KLASICKÉ DOSTIHY. Absolutním vrcholem dostihového kalendáře je DERBY, třetí klasický dostih roku. Výhradně něžnému pohlaví jsou určeny dvě zkoušky (Jarní cena klisen a Oaks, pořádané v Mostě a Karlových Varech), trio společných testů pro hřebce a klisny (Velká jarní cena, Derby a St Leger, které se všechny konají v Praze) pak tvoří takzvanou KLASICKOU TROJKORUNU: tuto elementární triádu dostihového sportu a chovu anglického plnokrevníka v naší historii získalo zatím sedm koní: Panoš, Symbol, Blyskač, Arva, Glowing, Tribal Instinct a Age of Jape.