Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Famous Valley? Opět famózní!

Famous Valley? Opět famózní!Vrcholem desátého pokračování letošní metropolitní sezóny na chuchelském závodišti byl 13. Zlatý pohár EŽ Praha (4200 m, 360 tis. Kč), nejdelší a nejvýše dotovaný dostih přes proutěné překážky v ČR. Na jeho startu se sešla šestice kvalitních koní, mezi nimiž byla i rekordmanka v počtu vítězství za sebou Famous Valley. Pětiletá klisna útočila již na jedenáctý triumf v řadě, po červnovém triumfu v rovinové nejvyšší kategorii (Karlovarská dvojnásobná míle) poprvé zamířila do nejvyšší třídy také nad proutěnými překážkami a tentokrát neměla mít cestu k vítězství snadnou. 

Dokonce ji těsně před startem v kurzové nabídce odsunula nadějná čtyřletá Slivka (1,8:1) na pozici druhé favoritky (2,2:1), ale na dráze bylo vše jinak. Ostré tempo prvních dvou třetin trati udal zdejší novic, francouzský import Polo Rouge, ale nakonec zeslábl a docválal s velkým odstupem čtvrtý. Obě klisny se před něj posunuly kilometr před cílem a tehdy se zdálo, že dojde k dramatickému duelu. Jenže po zatočení do cílové roviny se Famous Valley začala soupeřce vzdalovat a po poslední překážce se závěrečné stovky metrů staly velkolepým defilé suverénní vítězky. Triumfovala zadrženě o patnáct délek a navíc v novém časovém rekordu dostihu 4:56,25. Trenérka Helena Vocásková a majitel Stanislav Chudáček obhájili loňské vítězství v tomto dostihu, jezdec Pavel Složil se do listiny vítězů zapsal poprvé. Famous Valley tak prodloužila svou rekordní sérii už na jedenáct výher, a to s nejvyšším náskokem v cíli jak ve své kariéře, tak v historii Zlatého poháru EŽ Praha.

Slivka, v jejímž sedle se poprvé na pražské dráze představil přední švédský překážkový žokej Niklas Lovén, obsadila druhé místo, třetí skončil o další třináct délek zpět devítiletý rutinér Mister Westminster.

V průběhu dne s šesti rovinovými a dvěma překážkovými dostihy, dosáhli dvou vítězství žokej Jan Verner, který se posunul na druhou příčku průběžného pořadí rovinového žokejského šampionátu, trenéři Helena Vocásková s Václavem Lukou a Stáj Arenzo.

Výsledky