Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Na EJC dorazí Christophe Soumillon!

Na EJC dorazí Christophe Soumillon!Pátý ročník Leram Evropského poháru žokejů (EJC) se blíží, nejbohatší rovinový mítink střední Evropy se na chuchelském závodišti uskuteční v sobotu 28. září. Kromě hvězdných domácích koní stále zůstávají na listinách uchazečů o start také zájemci z německých, francouzských a slovenských stájí, o výsledné podobě startovních listin více napoví poslední uzávěrka přihlášek ve čtvrtek 19. září. Konečná nominace jezdců bude známa v příštích dnech, ale už nyní je jisté jméno největší superstar programu: bude jí jeden z nejlepších světových žokejů současnosti Christophe Soumillon!

Osmatřicetiletý rodilý Belgičan je desetinásobným šampiónem Francie, vítězem bezmála čtyř tisíc dostihů, z toho čtyř set na grupové úrovni a více než stovky té nejvyšší kategorie, tedy Group 1 (Gr.1). Jméno „dostihového Messiho“ nechybí v listinách vítězů např. Prix du Jockey Club (Francouzské derby), Prix de l’Arc de Triomphe (Cena Vítězného oblouku), Dubai World Cupu, amerického Breeders‘ Cupu, Japan Cupu či britských Champion Stakes. Drží také evropský rekord v počtu vítězství za jeden kalendářní rok, když předloňskou sezónu zakončil se ziskem 306 triumfů.

Evropský pohár žokejů vznikl v roce 2015 s unikátním záměrem spojit špičkové domácí koně s elitními mezinárodními žokeji. Vítězem prvního ročníku se stal hvězdný Ital působící ve Francii Cristian Demuro, v dalších letech ho následovali Francouz Thomas Huet a dvakrát Kazach Bauyržan Murzabajev, který se po zisku tří šampiónských titulů v Česku přesunul do Německa a aktuálně je suverénním lídrem statistiky tamních žokejů.

Ambice Evropského poháru žokejů – ukázat českým divákům hvězdy, které se za normálních okolností do zdejšího regionu vůbec nedostanou – se účastí Christopha Soumillona naplňuje stoprocentně.