Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Ramssio a Torque Power kralovali

Ramssio a Torque Power kralovaliV neděli 8. září byla na chuchelském závodišti zahájena druhá polovina letošní metropolitní dostihové sezóny. Vrcholy devítibodového programu tvořily dva z důležité dostihy české termínové listiny, nejvýznamnější dostih pro tříleté a starší mílaře 41. Velká cena Prahy CK Martin Tour (1600 m, 600 tis. Kč) a závěrečný, nejdelší z pětice klasických testů pro tříleté hřebce a klisny 74. J&T Banka St Leger (2800 m, 600 tis. Kč).

Na startu Velké ceny Prahy CK Martin Tour byl mezi deseti aktéry největší hvězdou mezinárodně úspěšný osmiletý ryzák Wireless (1,6:1 - fav.), avšak tentokrát finišoval čtvrtý, když si jistý triumf připsal zástupce tříletého ročníku, bělouš Torque Power s žokejem Radkem Koplíkem. Koplík se v tomto dostihu prosadil podruhé, trenér vítěze Arslangirej Šavujev již počtvrté a majitel (a zároveň chovatel) Valentin Bukhtoyarov podruhé. Sázkový druhý favorit (3:1) Torque Power dosáhl dobrého času 1:38,38 a o tři čtvrtiny délky předčil čtyřletého Sagara (14:1), jenž tak zopakoval loňské druhé místo. O dvě a půl délky zpět třetí skončil sedmiletý Father Frost (14:1), o nos za ním Wireless a o hlavu za ním uzavřela nejlepší pětici obhájkyně loňského triumfu a jediná klisna v poli Saša (3,5:1).

Do J&T Banka St Leger zamířilo osm hřebců a jedna klisna, v závěru vytrvalecké zkoušky, odběhnuté v poctivém tempu, předvedl skvělé zrychlení spolufavorit (2:1) Ramssio, lehce se vzdálil bojujícím soupeřům a s podporou žokeje Jana Vernera měl v cíli náskok deseti délek. Navíc triumfoval ve čtvrtém nejrychlejším čase historie dostihu 2:56,77. Jan Verner dosáhl šestého klasického vítězství kariéry, třetího v ČR a prvního v St Leger. Trenér Václav Luka uspěl na klasické scéně podvanácté, pošesté v ČR a podruhé ve zdejším St Leger, majitel vítěze František Hrubý se po deseti letech dočkal výhry na scéně nejvyšší kategorie, jeho kůň vyhrál klasický dostih již pošesté (klisny Goldsio a Hannover Lady získaly v letech 2001 a 2007 Slovenské Oaks a českou Jarní cenu klisen, zástupci v SR registrované stáje Hrubý Darad a Feather Stone vyhráli dvakrát rakouský a jednou slovenský St Leger). Druhý honorář vybojoval teprve počtvrté v životě startující Svenson (4:1), necelou délku za ním třetí finišovala jediná klisna na startu Ile Jones (17:1), o délku a půl čtvrtý skončil Angkor Wat (2:1) a s odstupem sedmi délek pátý docválal lídr většiny trati Dalandi (5:1).

Dvou vítězství během odpoledne dosáhli trenér Ludvík Haris a žokejové Radek Koplík s Adamem Florianem, který nyní vede průběžné pořadí žokejského šampionátu s náskokem pěti bodů.

 

Výsledky