Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Favoritem Českého Derby Angkor Wat s Filipem Minaříkem

Favoritem Českého Derby Angkor Wat s Filipem MinaříkemJiž tuto sobotu se na závodišti v Praze-Velké Chuchli uskuteční nejprestižnější klasický dostih sezóny pro tříleté koně, 99. ČESKÉ DERBY, na jehož start míří šestnáct elitních koní (čtrnáct hřebců a dvě klisny). Samo České Derby je s celkovou finanční dotací dva miliony korun, z níž vítěz získá rovný milión, nejbohatším klasickým dostihem celého středoevropského regionu. Výjimečnosti akce odpovídají svou sportovní kvalitou i další zařazené dostihy a návštěvníci se mohou těšit také na bohatý doprovodný program. České Derby se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a s podporou Hl. m. Prahy.

Favoritem 99. Českého Derby, které se běží na 2400 metrů, je ryzák lysolabského podnikatele a dlouholetého majitele stáje Joly Jiřího Odcházela Angkor Wat, vítěz karlovarské Jarní ceny i chuchelské Velké červnové ceny. Trénuje jej Josef Váňa a v sedle bude historicky nejúspěšnější český žokej, čtyřnásobný německý šampión Filip Minařík. Pro rodáka z nedalekého Radotína je chybějící triumf v Derby velkou motivací. Hlavními soupeři by mu měli být vítězové Velkých jarních cen z Prahy a Bratislavy. Bělouš Ignacius Reilly stáje Syndikát V3J je chystán mezinárodně úspěšným koučem Václavem Lukou a povede jej aktuálně druhý muž německého šampionátu, držitel tří českých šampiónských titulů Bauyržan Murzabajev. Hnědák stáje Meridian Arcturus, kterého rekordman v počtu trenérských vítězství v Českém Derby František Holčák dosud směřoval do slovenské metropole, se v Praze představí poprvé, a to pod dalším trojnásobným českým šampiónem Jaromírem Šafářem.

Jezdeckými hvězdami sobotního programu budou již zmíněný Filip Minařík a také další čtyřnásobný německý šampión, populární panamský rodák Eduardo Pedroza. Ze Slovenska přicestují oba tamní mnohonásobní šampióni Jaroslav Línek a Zdenko Šmida, chybět nebude prakticky nikdo z domácí špičky, včetně velezkušeného Jana Ráji i aktuálního lídra českého žebříčku, mimořádně talentovaného žákovského jezdce Davida Lišky.

Skvělou podívanou slibuje nejen vrchol odpoledne, ale také další výtečně obsazené testy. Ve Zlatém poháru Rádia Impuls na 2400 metrů pro starší koně bude již o třetí triumf usilovat devítiletý Autor, prvenství v Tattersalls Mile na 1600 metrů obhajuje sedmiletý Father Frost a jeho vrstevník Mr. Right bude navazovat na loňskou výhru ve Sprinterské ceně Auto Jarov Kunratice na 1200 metrů. Celkem se v osmi dostizích představí 96 koní a 27 jezdců a jezdkyň.

První dostih programu startuje ve 14 hodin, areál bude pro diváky otevřen o dvě hodiny dříve.