Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Start dostihového podzimu s dvěma vrcholnými zkouškami

Start dostihového podzimu s dvěma vrcholnými zkouškamiV neděli 5. září bude zahájena druhá polovina letošní dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha. Program akce, jejíž doprovodný program proběhne pod názvem Den charity, obsahuje devět dostihů a začne ve 14 hodin. Hlavními body dění budou dvě vrcholné zkoušky nejvyšší kategorie: závěrečný a nejdelší klasický dostih roku, 76. St Leger Factoringu České spořitelny (Listed, 2800 m, 600 tis. Kč, 15.20 hod.) a nejvýznamnější meziročníkový mílařský test, 43. Velká cena Prahy CK Martin Tour (Listed, 1600 m, 600 tis. Kč, 14.40 hod.). Dostihový den se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana.

V letošní Velké ceně Prahy CK Martin Tour sice zástupci klasického tříletého ročníku chybějí, ale sestava dvanácti čtyřletých a starších aktérů slibuje prvotřídní podívanou. Silný tandem posílá trenér Arslangirej Šavujev, jehož svěřenci jsou vítěz posledních dvou ročníků Velké ceny Prahy Torque Power (Palík) a premiant loňského EJC Middle Cape Freedom (Šafář), jenž před týdnem předvedl výrazný vzestup formy suverénním triumfem v mostecké Velké letní ceně. O první pražské vítězství bude usilovat znamenitá klisna Zariyannka (Línek), vítězka loňského Oaks, umístěná v dalších třech klasických dostizích a účastnice únorového mítinku v Rijádu, naopak již pátý pražský plný zásah může na své konto zapsat vítěz loňské Velké jarní ceny Rate (Hrouda). Předběžným sázkovým favoritem však je kůň, který se v tuzemsku představí vůbec poprvé: nová akvizice stáje Lokotrans Heaven Forfend (Laube). Čtyřletý valach je prvním synem famózního Frankela v ČR a má za sebou sérii čtyř vítězství v anglických handicapech a francouzských prodejních dostizích.

Hlavními aspiranty na úspěch v 76. St Leger Factoringu České spořitelny by pak měli být tři držitelé umístění z derby: pátý a sedmý z Českého Derby Kamssio (Foret) se Zoriymanem (Zatloukal), jehož tréninkoví kolegové v posledních týdnech předvádějí oslnivou formu (stáj MUDr. Evy Nieslanikové získala první a druhé místo v obou nejvýznamnějších dostizích letního období, Oaks a Svatováclavské ceně), a prvně do Prahy mířící Dionis (Palík), který obsadil čtvrtou příčku v derby na Slovensku.

Diváci se dále mohou těšit na dva dostihy pro české odchovance (seriál Fitmin Cup pro dvouleté koně a letošní novinka Cena Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní pro tříleté a starší) a pět zajímavých handicapů, včetně Ceny Střední školy dostihového sportu a jezdectví, jíž odstartuje (letos zkrácený) osmnáctý ročník seriálu dostihů pro žákovské a mladé jezdce Hipospol Cup.

Doprovodný program je tentokrát zaměřen na charitu, návštěvníci se seznámí s dobročinnými organizacemi, budou moci přispět na jejich projekty či se zúčastnit aukce obrazu, jejíž výtěžek rovněž poputuje na charitativní činnost.

Při plánování cesty na dostihy věnujte pozornost aktuálním dopravním omezením ve Velké Chuchli.

Více o dostihovém dni, včetně protiepidemických opatření najdete ZDE.