Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Ve Velké jarní ceně suverénní domácí odchovanec Zamico

Ve Velké jarní ceně suverénní domácí odchovanec ZamicoV neděli 15. května vyvrcholila, před zaplněným hledištěm Chuchle Areny Praha, úvodní část dostihové sezóny. Oba dostihy nejvyšší kategorie patřily tříletým koním, přičemž absolutním vrcholem byla 101. Conseq Velká jarní cena (Listed kat., 1600 m, 600 tis. Kč).

Do prvního dílu Klasické trojkoruny letos nastoupiio třináct hřebců a jedna klisna, roli favorita obdržel prosincový vítěz z Francie, v ČR premiérově představovaný Westminster Night, za nímž byly další šance dost vyrovnané. A právě jeden z členů onoho širšího okruhu favoritů Zamico v koncovce unikl soupeřům a pod lídrem průběžného pořadí šampionátu Lázně Poděbrady Cup 2022 Milanem Zatloukalem triumfoval jistě o čtyří délky před Westminster Nightem, půl délky zpět obsadil třetí místo Arkhangelsk, Zamicův jediný přemožitel z přípravného dubnového Memoriálu profesora Michala. Vítěz dosáhl druhého nejrychlejšího času historie dostihu 1:36,81.

Zamico, syn vítězky Oaks 2009 Rabbit Zamindar, je reprezentantem i odchovancem Rabbitu Trhový Štěpánov a byl jedním z pouze dvou českých rodáků na startu. Stáj, za níž stojí Ing Zdeněk Jandejsek, dosáhla pátého klasického vítězství (přičemž vedle tří slovenských byl dosud jediným tuzemským klasickým triumfem Rabbitu právě ten v Oaks před třinácti lety). Čtyřnásobný trenér-šampión Allan Petrlík i někdejší žokej-šampión ve Švýcarsku Milan Zatloukal dosáhli shodně osmého klasického úspěchu, pro Petrlíka šlo o pátý v ČR a zároveň druhý ve Velké jarní ceně, pro Zatloukala o šestý zdejší a již čtvrtý ve Velké jarní ceně.

Adepti účasti v červnovém Českém Derby se představili nejen ve vrcholu dne, ale také v 36. Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera (I. kat., 2210 m, 150 tis. Kč), jehož poslední dva ročníky vyhráli koně, kteří posléze triumfovali i v samotném Derby. V letošní edici se jistě o jednu délku prosadil do sezóny vstupující a celkově teprve potřetí v kariéře startující reprezentant stáje K-K Metal a.s. Well Prepared, kterého trenér Radek Holčák nasedlal úřadujícímu žokeji-šampiónovi Jaromíru Šafářovi, a ten tak ukončil čekání na letošní premiérové prvenství.

Výsledky