Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Novinky > Vítězem EJC Christophe Soumillon

Vítězem EJC Christophe SoumillonV sobotu 28. září se v Chuchle Areně Praha uskutečnil pátý ročník velkolepého dostihového představení, Leram Evropský pohár žokejů. Mezi dvanácti skvělými jezdci z deseti zemí byl největší hvězdou jeden z nejžádanějších světových žokejů, belgický rodák Christophe Soumillon, který také nakonec v celkovém hodnocení zvítězil. Druhý skončil Nizozemec Adrie de Vries a třetí Eduardo Pedroza z Panamy.

Vítěz více než 3500 dostihů Christophe Soumillon se představil v pěti položkách programu, dvakrát zvítězil, jednou skončil třetí a s 24 body se stal vítězem pohárového bodování. Druhý se ziskem 22 bodů byl Adrie de Vries, jenž si v hodnocených dostizích připsal také dva triumfy a jednu čtvrtou příčku. Na bronzový stupínek vystoupil Eduardo Pedroza, když po triumfu v hlavním dostihu finišoval v závěrečné položce druhý a nasbíral tak 16 bodů. Čtvrtý se s 14 body umístil Švéd Per-Anders Graberg a pětici uzavřel nejúspěšnější z českého tria aktérů Václav Janáček s 13 body.

Vrcholem programu nejbohatšího rovinového mítinku střední Evropy byl nejbohatší rovinový dostih regionu Leram EJC Million (Gd-3, 1400 m, 2,6 mil. Kč, 3+) s patnácti aktéry. Jistě a v novém rekordu dostihu 1:24,57 triumfoval pětiletý valach Zock s žokejem Eduardem Pedrozou - tato dvojice se v Praze potkala už před třemi lety a vyhrála Simsonovu cenu. Tehdy byl Zock v českém majetku a tréninku (byl tu vyhlášen i šampiónem dvouletých), zatímco od letošního léta jej ve Francii chystá Frederic Rossi pro stáj Torstena Rabera. Na druhé příčce vytrval čtyřletý německý outsider Call Me Mister (ž. O'Donoghue, tr. Korpas, H. D. Jarling, 50:1), nejlepším ze zástupců domácích stájí byl obhájce loňského triumfu, těsně třetí Troizilet (ž. Soumillon, tr. Luka, Leram, 2,2:1). Vítěz odstartoval v kurzu 16:1, favorizovaný Big Boots (2:1) finišoval pátý.

Prvním ze čtveřice položek nejvyšší kategorie byl BAK EJC 83. Gerschův memoriál (L, 1400 m, 750 tis. Kč, 2letí), nejbohatší středoevropský dostih pro nejmladší kategorii koní. Po dvou čtvrtých místech z Francie se tu suverénně prosadil favorizovaný (2,7:1) hnědák DS Pegas Rate, který v rekordu dostihu 1:24,65 dominoval o sedm délek a s podporou Christopha Soumillona předvedl jeden z nejlepších výkonů dvouletého koně na českém území všech dob. Druhé místo ze srpnové karlovarské Ceny Masise zopakovala Achird (ž. Murzabajev, tr. Nieslanik, MUDr. Eva Nieslaniková, 9:1), o dvě délky třetí skončila vítězka bratislavské Velké ceny BBAG Eternity (ž. Minařík, tr. Urbánek, Lokotrans, 3,5:1).

V dramatické koncovce Pemat Trading EJC Long - 41. Velké ceně českého turfu (L, 2400 m, 750 tis. Kč, 3+) se o půl délky prosadil progresivní tříletý host Monpti (ž. de Vries, tr. Richter, Heland Racing, 10:1) před premiantem loňského Slovenského St Leger Darkolvou (ž. Graberg, tr. F. Holčák, Joly, 15:1), za nímž třetí skončil suverén letošního českého St Leger, sázkový druhý favorit Ramssio (ž. Hamelin, tr. Luka, Hrubý, 2,7:1). Také tady vítěz překonal rekord dostihu (EJC Long), časem 2:31,77.

V Lokotrans EJC Middle (L, 1800 m, 750 tis. Kč, 3+) se s bohatou kariérou velkolepě rozloučil osmiletý ryzák Wireless (tr. Luka, Leram, 3,7:1), sázkového druhého favorita žokej Christophe Soumillon dovedl k lehkému, třináctému kariérnímu triumfu o bezmála tři délky před vítězem loňské Velké jarní ceny Sagarem (ž. Pedroza, tr. Olehla, DS Pegas, 8:1) a favorizovaným držitelem letošní Velké ceny Prahy CK Martin Tour Torque Powerem ( ž. Janáček, tr. Šavujev, Valentin Bukhtoyarov, 2,5:1). Wireless se v historii Evropského poháru žokejů stal prvním koněm, který v některém z dostihů programu dokázal obhájit předešlý triumf, a odchází působit do chovu napajedelského hřebčína.

 

Výsledky